“Yedek parçayı yerliden alıp, ithalatın azalmasına katkıda bulunuyoruz”

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ERCAN ÜSLÜ / SAMSUN

Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Samsun Hafif Raylı Sistem (SAMULAŞ), daha önce Çin ve İtalya’dan temin edilen tramvay yedek parçalarını, artık iç pazardan tedarik ediyor. İhtiyaç duydukları parçaları Ondokuz Mayıs Üniversitesi Havacılık ve Uzay Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (UZAYTEM) iş birliği ile geliştirdiklerini söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, parçaları yerli firmalara ürettirip, yıllık 1 milyon euro’nun ülkede kalmasını sağladıklarını ifade etti. SAMULAŞ’ıN toplu taşıma hizmeti verdiğini belirten Yılmaz, raylı sistemlerde yerliliğe katkıda bulunmak amacıyla dört yıldır yedek parça ve ekipmanı iç pazardan aldıklarını söyledi.

Yerlileştirme sürecinde maliyet ve zaman açısından kazanımın yanı sıra kaliteyi de göz önünde bulundurduklarını söyleyen Yusuf Ziya Yılmaz, ihtiyaç duydukları parçaların üretim öncesi süzgeçten geçirildiğini belirtti. Yılmaz, “Teknik kadromuz tarafından yapılan ihtiyaç analizinin ardından teknik gereklilik dosyası, akredite laboratuvar desteğiyle oluşturuluyor. Oluşturulan teknik dosya ve ürüne göre saha denetimi yapılarak, uygun işletme ile temasa geçiliyor. Ayrıca tespit edilen işletmenin kapasitesi, üretim ve Ar-ge altyapısı, test ve ölçüm ile kalite altyapısı değerlendiriliyor. Üretici ile alınan

ortak karar ile her iki tarafa ait minimum ihtiyaç üretim detayları belirleniyor” dedi.

“İç pazardan aldığımız parçalarla maliyeti düşürdük”

Üretim aşamasında tersine mühendislik yapılarak, deneme üretimi gerçekleştirildiğini söyleyen Yılmaz, oluşturulan demo ürünün laboratuvar, saha ve araç üstü testlere tabi tutulduğunu açıkladı. Deneme üretiminin başarılı olması halinde ise firmanın SAMULAŞ’ıN tedarikçisi olarak kayıtlara alındığını aktaran Yılma, “Böylece işletmemizin ihtiyaç duyduğu alımlar, kayıt altına alınan yerli

tedarikçiden yapılıyor” diye konuştu.

Raylı sistem araçlarının yedek parçalarını daha önce ağırlıklı Çin, İtalya ve Almanya’dan temin ettiklerini söyleyen Yusuf Ziya Yılmaz, “Parçayı ithal ettiğimizde hem zaman hem de maliyet açısından oldukça zor bir süreç işliyor. Yerli tedarikçilerle çalışmak ise bu sorunu çözdüğü gibi kaliteli yedek parçalar da temin ediliyor. SAMULAŞ yerli tedarikçi çalışmalarına ilk olarak Samsun’daki MC Filtre ile başladı. Daha önce 147 euro’ya Almanya’dan aldığımız hidrolik ünite yağ filtresini, söz konusu firmadan 100 liraya aldık. Söz konusu firma ile birçok yedek parça ve ekipman konu- sunda çalışmalar yaptık ve ortak ürün gamı oluşturduk” diye konuştu.

Öte yandan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama Araştırma Merkezi (UZAYTEM) ile iş birliği yaptıklarını belirten Yılmaz, böylece İtalya’dan bin 107 euro’ya aldıkları sürücü kabin kaportasını yerlileştirerek, bin 100 liraya ürettirdiklerinin altını çizdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.