Yerliliğe odaklanan FMC Hidrolik ihracatını artırmayı hedefliyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - YILDIZ DOĞRUER YEMİŞ / KONYA

Raylı sistemler sektöründeki yerlilik hedefine, hidrolik alanında katkıda bulunmak isteyen FMC, bu doğrultuda sekörün önde gelen ana sanayi firmalarıyla iş birliği yapıyor. Sektörde büyümek amacıyla yeni müşteriler de aradıklarını söyleyen FMC Hidrolik Yönetim Kurulu Üyesi Mücahit Aydın, "Yerli ürünlerimizle sadece iç pazara değil yurtdışına da yöneldik. Polonya ve İran demiryollarına ürün veriyoruz. Hızlı trenlere yönelik parça üreten Knor-bremse ile iş birliği yapıp, Avrupa’da pazarımızı büyütmek amacıyla satış ve pazarlama faaliyetlerini sürdürüyoruz” dedi.

Hidrolik sektöründe yerliliği artırma,ya odaklanan FMC Hidrolik, son yıllarda raylı sistemlere yönelik üretime ağırlık veriyor. Raylı sistemlerde TCDD’NIN TSI sertifikalı onaylı tedarikçisi olduklarını söyleyen FMC Hidrolik Yönetim Kurulu Üyesi Mücahit Aydın, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii (TÜDEMSAŞ) ile Ar-ge faaliyetleri yürüttüklerini söyledi.

"Otomasyon ve verimliliği artıracak yatırımları bu yıl tamamlayacağız"

Yerli üretim ile Türkiye’nin demiryolu ve vagon parçaları ihtiyacını karşılamak istediklerini ifade eden Aydın, bu doğrultuda kayda değer yol aldıklarını söyledi. Aydın, “Yerli ürünlerimizle sadece iç pazara değil yurtdışına da yöneldik. Polonya ve İran demiryollarına ürün veriyoruz. Hızlı trenlere yönelik parça üreten KnorBremse ile iş birliği yapıp, Avrupa’da pazarımızı büyütmek amacıyla satış ve pazarlama faaliyetlerini sürdürüyoruz” dedi.

FMC Hidrolik’in bu yıl raylı sistemler, savunma sanayii ve dövme parçalarpazarındabüyümekamacıyla yeni müşterilere ulaşmayı hedeflediğini söyleyen Mücahit Aydın, “Küresel ölçekte ekonomideki değişen bölgesel dengeleri takip edip, riski yayma stratejisiyle hareket ediyoruz. Ar-ge ve süreç iyileştirme, personel eğitim yatırımları, üretim verimliliği ve otomasyon çalışmaları üzerine başlattığımız ve devam eden proje yatırımlarımızı bu yıl tamamlayacağız” diye konuştu. Aydın, ayrıca dövme ve talaşlı imalatına ağırlık vererek, bu alanda seri üretime yöneleceklerini sözlerine ekledi.

Savunma sanayii başta olmak üzere raylı sistemler, gemi ve rüzgar güllerinin jeneratör parçaları ile hidrolik silindirler alanında proje odaklı faaliyetlere devam ettiklerine dikkat çeken Mücahit Aydın, “Savunma sanayiinde Roketsan, BMC, raylı sis- temlerde TCDD, rüzgar güllerinde Cummins ve Siemens ile çalışıyoruz” diye konuştu.

Tüm faaliyetleri tek çatı altında yürütüp, yerli üretim hedefiyle faaliyet gösterdiklerini ifade eden Mücahit Aydın, “FMC Hidrolik, talaşlı imalat işleme ve sıcak dövme şekillendirme hatlarıyla 2008 yılında AYD Grup bünyesinde kuruldu. Bugün itibarıyla sıcak dövme, CNC işleme, kromhane, boyahane, kaynakhane, tahribatsız muayene testleri, mekanik işleme, mühendislik faaliyetleri, Ar-ge faaliyetlerini yürütüyoruz” dedi.

Bu yıl raylı sistemler, savunma sanayii ve dövme parçalar pazarında büyümek amacıyla yeni müşterilere ulaşmayı hedefliyoruz. Ekonomide değişen bölgesel dengeleri takip edip, riski yayma stratejisiyle hareket ediyoruz.

"Yeni ürünler için belgelendirme çalışmalarımız sürüyor"

Öte yandan raylı sistemler alanında cer kancası, koşum takımı gibi ürünler için uluslararası geçerliliği olan belgelendirme süreçlerini tamamladıklarını belirten Aydın, “Cer paketi ve tampon gibi yeni ürünler için de belgelendirme süreçlerimiz devam ediyor” bilgisini verdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.