Sazcılar, kuracağı fabrikayla Ar-ge merkezine dönüşecek

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ZEHRA ORUÇ / BURSA

Raylı sistemler sektöründe birçok projeyi aynı anda yürüttüklerini söyleyen Güler Türkyılmaz, bu alandaki üretimin yüzde 80’ini ise ihraç ettiklerini belirtti. Tamamen OEM pazarına çalıştıklarını anlatan Türkyılmaz, “Her proje için ayrı tasarım, mühendislik, analiz, kalıp, kalite çalışmalarının tamamlanmasının ardından parçaları üretiyoruz. Ürünlerimizin kalite standartları sektörlere göre farklılık gösteriyor. Raylı sistemler sektörüne Avrupa Birliği normlarında cam elyaf takviyeli plastik kompozitten yanmaz parçalar üretiyoruz. Global pazardaki birçok raylı sistem firmasının araçlarının iç ve dış parça tasarımını ve üretimini yapıyoruz” dedi. Araçların iç parçaları ile birlikte koltukları da ürettiklerini aktaran Türkyılmaz, birçok raylı sistem ve metro araçlarında ürünlerinin kullanıldığını sözlerine ekledi.

Son yıllarda ana sanayilerden gelen talep üzerine tasarım altyapılarını daha da geliştirmeye başladıklarını belirten Güler Türkyılmaz, “Önceki yıllarda ana sanayiden hazır gelen tasarımları, bugün geldiğimiz noktada kendimiz tasarlayabiliyoruz. Bu alandaki altyapımızı özel projelerle geliştiriyoruz. Bir hızlı tren projemiz kapsamında, engelli vatandaşların da yardıma ihtiyaç duymadan kullanabileceği WC tasarımları yaptık. WC kabininin tasarımı, üretimi ve montajı tamamen firmamıza ait. Söz konusu kabinler, bazı araçlarda aktif kullanılmaya başladı” bilgisini verdi.

Bu yıl, ciroyu yüzde 15 artırmayı hedefliyor

Cironun yüzde 5’ini Ar-ge’ye ayırdıklarının da altını çizen Türkyılmaz, proje biriminde 30 kişinin çalıştığını, firmada ise yaklaşık 70 kişilik mühendis kadrosunun bulunduğunu kaydetti. Yıllık 8 bin ton cam el- yaf takviyeli plastik kompozit üretim kapasitesiyle faaliyet gösterdiklerini söyleyen Güler Türkyılmaz, sahip oldukları teknolojik altyapı ile elyaf takviyeli polimer ve plastik parça pazarında da kaliteli ürünleriyle öne çıktıklarını ifade etti. 2017 yılında ciroyu yaklaşık yüzde 10 artırdıklarını belirten Türkyılmaz, bu yılki büyüme hedeflerini ise yüzde 15 olarak açıkladı. Bugün itibarıyla beş tesis ile üretim yaptıklarını dile getiren Türkyılmaz, tüm tesisleri tek çatı altında toplamayı hedeflediklerini bildirdi.

Firmalarının 1987 yılında kurulduğunu hatırlatan Türkyılmaz, daha öncesinde de Bursa’da kamyon tamirat ve servis hizmeti ile yedek parça temini sağlandığını söyledi. Firmanın, ana sanayinin talebi üzerine kompozit parça üretimine başladığını, bu alanda otomotiv ve ticari araçlar sektörüne yöneldiğini aktaran Türkyılmaz, “Sazcılar, ardından raylı sistemler ve tarım makineleri sektör- lerine de giriş yaptı. Raylı sistemler pazarında kompozit parçalar ile giren firma, ilk ihracatını ise 17 yıl önce İsviçre’ye yaptı” diye konuştu. Türkyılmaz, raylı ve motorlu taşıtlar için gerçekleştirdikleri kompozit parça imalatının yüzde 40’ını ihraç ettiklerini belirterek, ağırlıklı olarak Almanya, İsviçre, Avusturya, Belçika, Fransa ve Romanya olmak üzere 11 ülkeye ürün gönderdiklerini belirtti. Halihazırda üretimin yüzde 40’ını ihraç ettiklerini söyleyen Türkyılmaz, “Kısa vadede bu oranı yüzde 60’a çıkarmayı hedefliyoruz. Pazar çeşitliliği için uluslararası ihtisas fuarlarına katılıyoruz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.