Wagner Kablo, bu yıl 25 milyon dolarlık ihracat yapmak istiyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - BATUR İLHAN / İSTANBUL

Otomotiv sektörüne üretim yapan Wagner Kablo, bu yıl 25 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyor. Antalya Serbest Bölgesi üzerinden 24 ülkeye ihracat yapan firma, 2017 yılında gerçekleştirdiği 22 milyon dolar cironun yüzde 97’sini ihracattan elde etti. Yüksek kalitede kablo ağaçlarını uygun maliyetlerde üretmek amacıyla 1992 yılında kurulan firmanın, 1993 yılında başlattığı üretimi kesintisiz sürdürdüğünü söyleyen Wagner Kablo Genel Müdürü L. Hilmi Ünsal, “Otomotivde elektrikli araçların hızla devreye girmesi nedeniyle bir kabuk değiştirme süreci yaşanıyor. Bu alanda büyük bir potansiyel görüyoruz” dedi.

Wagner Kablo’nun uluslararası kalite sertifikalarına ve serbest bölgeler içinde en eski üretim ruhsatına sahip firmalardan biri olduğunu belirten L. Hilmi Ünsal; otomotiv, beyaz eş- ya, kahverengi eşya ve genel endüstri sektörlerinin ihtiyaçları doğrultusunda global markalar için üretim yaptıklarını söyledi. Otomotivde; direksiyon simidi, ayna, far, elektronik iletim şalteri, koltuk şalteri, vites kolu, silecek kontrol, yol bilgisayarı, sinyal lambası, hız kontrol ünitesi, mesafe sabitleyici, çok fonksiyonlu gösterge, araç kaloriferi, motor kontrol ünitesi, direksiyon ısıtması, otomatik açılır kapanır elektronik tavan sistemi ve otomatik açılır kapanır ba- gaj sistemi kablo gruplarının üretimini yaptıklarını aktaran Ünsal, “Söz konusu üretimler, müşteri istekleri doğrultusunda IMDS ve ROHS standartlarına uygun olarak devam ediyor” dedi.

“Kabuk değiştirme süreci yaşanıyor”

Sektörlerinin global ölçekte hızlı bir büyüme trendinde olduğunu vurgulayan L. Hilmi Ünsal, “Büyümenin önemli unsurlarından birisi Çin pazarı. Ayrıca elektrikli araçların hızla devreye girmesi nedeniyle bir kabuk değiştirme süreci yaşanıyor. Bu alanda büyük bir potansiyel görüyoruz. Türkiye; coğrafi konumu, iç pazar büyüklüğü ve yetişmiş insan gücüyle hem iç hem de ihracat pazarında iyi bir potansiyele sahip ve rekabet gücümüz de iyi” şeklinde konuştu. Kuruluşlarından beri ihracat ağırlıklı çalıştıklarını belirten Ünsal, 2017 yılında 22 milyon dolar ciro elde ettiklerini, bu yılki hedeflerinin ise 25 milyon doları aşmak olduğunu söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.