Emta Kablo, beş kıtada 50 ülkeye ihracat yapıyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Enerji iletim hatları ve dağıtım şebekelerinde kullanılan alçak, orta ve yüksek gerilim alüminyum iletkenler ile alpek kabloları üreten Emta Kablo, ayrıca başta Avrupa menşeli büyük kablo üreticileri olmak üzere yurt içi ve dışında birçok kablo üreticisinin yarı mamül ürünlerinin tedariğini sağlıyor. Yıllık ortalama 45 bin ton üretim ile beş kıtada 50 ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Emta Kablo Genel Müdür Yardımcısı Enver Bildik, hem ‘ISO 500’ hem de TİM’IN ‘İlk 1000 İhracatçı Firma’ listelerinde yer aldıklarını vurguladı.

Üretim verimliliğini artırmak, kaliteyi yükseltmek ve maliyetleri düşürmek üzere TÜBİTAK ile birlikte yürüttükleri, tamamlanmış ve de- vam eden birçok Ar-ge çalışmalarının bulunduğunu kaydeden Enver Bildik, “Emta Kablo aynı zamanda ISO 50001:2011 Enerji Yönetim Sistemleri sertifikasına sahip ve Endüstri 4.0 entegrasyonunu tamamlamış, yenilikçi ve verimliliğe değer veren kurumsal bir şirket. Bunun yanı sıra ISO27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikası sahibiyiz. ISO17025 Laboratuvar Yönetim Sistemi sertifika alım ve Ar-ge Merkezi kurulum süreci içindeyiz” dedi.

Özellikle nüfusun yoğunlaştığı şehirlerde, mevcut enerji iletim hatlarının tümüyle değişiminin hem yüksek maliyetler ortaya çıkardığını hem de zaman bakımından sistem işletmecilerini zor durumda bıraktığını vurgulayan Enver Bildik, “Emta Kablo geleneksel iletkenlerin yanında, gelişmiş ve verimli yüksek akım taşıma kapasiteli, düşük sehimli iletkenler olan ACCC’NIN de (Kompozit Özlü Alüminyum İletkenler) üretimini yapı- yor. ACCC iletkenlerin kullanımı ile sadece iletken değişimi yapılarak, kamulaştırma olmadan, kısa sürede kapasite artışını daha az maliyetle yapmak mümkün” açıklamasında bulundu. Bildik, ayrıca yeni hatlarda ACCC iletkenlerin kullanılması ile daha az direk ihtiyacı doğacağından kamulaştırma ve montaj maliyetleri düşürüleceği gibi daha hafif direk tasarımı yaparak, proje toplam maliyetlerini de azaltmanın mümkün olabileceğini dile getirdi.

“Enerji kayıplarını %25 ila 40 arasında düşürüyor”

ACCC iletkenlerin tasarımında, çelik öz yerine kullanılan kompozit özün çeliğe oranla yüzde 40 daha mukavemetli ve yüzde 70 daha hafif olduğuna işaret eden Enver Bildik, “Bu bakımdan yaklaşık aynı çap ve ağırlıkta geleneksel iletkenlere göre yüzde 28 daha fazla alüminyum ihtiva edebiliyor. Bu özellikler sayesinde enerji kayıpla- rında yüzde 25 ila 40 arasında azalma sağlayabiliyor. Bu tasarruftan ötürü yatırım maliyetinin dönüşü sistemin kullanım sıklığı ve özelliklerine göre değişmekle birlikte üç ila sekiz yılda olabiliyor” dedi. Başta ABD olmak üzere Güney Amerika, Avrupa, Afrika ülkeleri ile Rusya ve Çin’in de aralarında bulunduğu 50 ülkede, 150’nin üzerinde sistem işletmecisi tarafından yaklaşık 550 proje ve 60 bin kilometrenin üzerinde referansa ulaştıklarını ifade eden Bildik, bu yıl Polonya ve Sırbistan’a siparişlerini teslim ettiklerini söyledi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.