Göldağı, yeni yatırımlarıyla kapasite kullanım oranını artırmayı planlıyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Sektöre yönelik 0.6/1 KV enerji kablosu üreten Göldağı Kablo, yaptığı yatırımlar ile üretim kapasitesini artırmaya odaklandı. Sektördeki rekabet ortamından olumsuz etkilenmemek için yatırımlarına devam eden firma, son yatırımlarıyla üretim kapasitesini yıllık 16 ton bakır ve 24 ton kabloya çıkardı. Bugün itibarıyla kapasitelerinin yüzde 55 ila 60’ını kullandıklarını kaydeden Göldağı Kablo Fabrika Müdürü Abbas Meral, bu yılın sonuna kadar kapasite kullanım oranını yüzde 70’in üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Piyasadaki durgunluk ve seçim atmosferinin kapasite kullanımının sınırlı kalmasında etken olduğuna işaret eden Abbas Meral, “Ancak pazarın önümüzdeki aylarda tekrar hareketleneceğine inanıyoruz. İlk hedefimiz Gebze’deki bakır tesisimizi Tekirdağ’a taşımaktı. Yeni yerimizde üretime başladık. Sipariş ettiğimiz yeni bakır ergitme fırınmızı (outokumpo) devreye aldık ve sorunsuz bir şekilde üretime devam ediyor. Aynı şekilde sipariş verdiğimiz tel çekme makineleri de devreye alındı” diye konuştu.

İhracat oranını yüzde 40’tan 50’ye yükseltmek istiyor

OG/YG kablo üretimi ile ilgili fizibilite ve altyapı araştırmalarının son aşamaya geldiği bilgisini veren Ab- bas Meral, şöyle devam etti: “Şartlar olgunlaştığında yatırıma başlamayı düşünüyoruz. Laboratuvar ve kalite kontrol ekipmanları ile ilgili çalışmalarımızı büyük ölçüde tamamladık, ancak sektörde var olmak için sürekli yenilik ve gelişim ilkesiyle çalışmalarımız her alanda olduğu gibi bu alanda da durmaksızın devam edecek.”

Bugün itibarıyla üretimlerinin yüzde 40’ını ihraç ettiklerini dile getiren Abbas Meral, bu oranı artırmak için ihracat bölümünde yeni bir yapılanma planladıklarını vurguladı. Meral, bu çalışmalar sonucunda ihracat payını yüzde 50’nin üzerine çıkarmaya odaklandıklarını söyledi. İhracatı ağırlıkla Ortadoğu, Afrika ve Türk cumhuriyetlerine yaptıklarının altını çizen Meral, “Düşük oranda ihracat yaptığımız Avrupa pazarı için yeni bağlantılar kurulmaya başlandı ve yakınzamandasözkonusupazardada ihracat oranımızı yükseltmeyi planlıyoruz” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.