Eğitim kalitesindeki artışın sürekliliği için global oluşumlara dahil oluyoruz

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

İstanbul Bilgi Üniversitesi 1996 yılından bu yana eğitim sektörüne hizmet veriyor. Yenilikçi, öncü olma misyonunu hep korudu. Kuruluşunda sosyal bilimler alanındaki büyük boşluğu doldururken, bugün; fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu ve enstitüleri ile halihazırda 150 programda eğitim veriyor. 2018 yılı itibarıyla ise bin kişilik öğretim kadrosuna ve yaklaşık 27 bin öğrenci sayısına ulaşan Bilgi Üniversitesi, bugüne kadar 30 bin mezun verdi. Bu noktada, gerek eğitim kalitesini korumak gerekse söz konusu kaliteyi sürekli kılmak isteyen üniversitemiz, global oluşumlara dahil oluyor. Dolayısıyla üniversitemizin önceliği arasında eğitimini ve kurumsal kalitesini global standartlara ulaştırmak yer alıyor. Nitekim, katıldığımız akreditasyon süreçlerinde hem Türkiye hem de üniversite adına umut verici sonuçlara ulaştık. Bunlardan bazıları paylaşmak gerekirse, oldukça katı bir denetim süreci içeren ABD merkezli Batı Okullar ve Kolejler Birliği’nin (WASC) akreditasyonunda ilk aşamayı tamamladık. Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu Qs’in, 2018 yılı ‘Doğu Avrupa ve Orta Asya’nın En İyi Üniversiteleri sıralamasında ise, 137 üniversite arasına girmeyi başardık. Ayrıca, sıralamada Türkiye’de eğitim veren dört vakıf üniversitesi ile birlikte yer aldık. Bu süreçte eğitim programlarımız, kendi alanlarına göre CEA, MÜDEK, TPD, IFTA gibi ulusal ve uluslararası akreditasyon belgelerine layık görüldü.

Akademisyenlere yönelik eğitimler düzenliyoruz

Öte yandan, etkin öğrenim süreçlerini destekleyecek yöntem ve yaklaşımların daha yaygın olarak uygulanmasına destek olmak, öğrenci merkezli eğitimi, öğrenci katılımını ve aktif öğrenmeyi yaygınlaştırmak için akademisyenlere yönelik eğitimler düzenliyoruz. Bu amaçla eğitmenlerimiz tarafından ‘Bilgi Etkin Eğitim Öğretim Kılavuzu’ hazırlandı. İçinde bulunduğumuz WSCUC Akreditasyonu kapsamında başlattığımız ‘Program Öğrenim Kazanımlarının Değerlendirilmesi’ süreciyle lisans, önlisans ve lisansüstü derecelerde, her akademik yılda en az iki program öğrenme kazanımını değerlendiriyoruz. Üniversitemizde halihazırda 50 akademikprogramdabusüreçveçalışmaları başlattık. Müfredatın bu süreçlerin sonundaki bulgulara dayalı olarak geliştirilmesini amaçlıyoruz.

Öğrencilerimize mesleklerinin küreseldeki konumunu gösteriyoruz

Üniversitemiz, 2006 yılında katıldığı Laureate Uluslararası Üniversiteler Ağı’nın Türkiye’deki tek üyesi konumunda yer alıyor. Bu ağ sayesinde, öğrencilerimize mesleğini küresel ölçekteki konumunu gözlemleyebileceği uluslararası deneyim fırsatı sunuyoruz.

İngilizce Hazırlık programımız uluslararası akreditasyona sahip. Öğrencilerimiz hazırlık eğitimini bu akreditasyona göre tamamlıyor. Bununla birlikte, Erasmus programı ve ikili anlaşmalar ile öğrenciler; 30 ülkede 250 üniversitenin birinden eğitim alabiliyor. Ayrıca, İngilizce Hazırlık Programı’nda öğrenciler ABD’DE 16 eyalette anlaşmalı, 20 üniversite kampüsünde eğitimlerinin bir kısmını veya tamamını alabiliyor. Öte yandan, University of London’a bağlı London School of Economics ile iş birliğimiz var. Öğrencilerimiz sağladığı Üstün Başarı Programları sayesinde hem Bilgi Üniversitesi hem de University of London diplomasına sahip olabiliyor. Yanı sıra, Oslo’dan Berlin’e birçok Avrupa şehrinde dönemsel proje deneyimleri yaşaması için öğrencilerimizi destekliyoruz. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ortaklığıyla dünyanın en önemli bilimsel etkinliklerinden ‘CERN Bilimi Hızlandırıyoruz’ sergisi İstanbul’da ilk kez Bilgi Üniversitesi’nde düzenlendi. Yüksek Öğretim Kurulu verilerine göre ise, 2017-2018 yılı itibarıyla Türkiye’de en çok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ilk beş vakıf üniversitesinden biri olduk.

Öğrencilerimizin yüzde 85’i burslu okuyor

Türkiye’de yaklaşık 100 vakıf üniversitesi olduğunu göz önüne alırsak verilen bursların hayli önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bilgi Üniversitesi’nde de her bölüm için burslu kontenjan mevcut. Öğrencilerimizin yüzde 85’i burs olanaklarımızdan faydalanıyor. Geniş burs yelpazesi sa- yesinde uluslararası standartlarda eğitimi herkes için daha erişilebilir hale getirmeye çalışıyoruz. Diğer yandan; atölyelerden laboratuvarlara, stüdyolardan araştırma merkezlerine bütün öğrencilerimizin öğrenim deneyimini uygulamalı olarak sürdürmesine olanak sağlıyoruz. Nitekim öğrenciler, iş dünyası ile akademik dünya arasında ortak çalışma alanı yaratan Bloomberg terminallerini barındıran Finans Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eğitim alıyor. Türkiye’nin ilk deneysel iktisat laboratuvarı olan Belis’te iktisadı deneylerle, sorgulayarak öğreniyor. İletişim öğrencileri ise stüdyoda, mühendislik bölümü öğrencileri laboratuvarlarda, müzik bölümü öğrencileri stüdyoda kendi çalışmalarını yürütebiliyor.

Aynı zamanda Enerji Müzesi olan kampüste eğitim veriyoruz

Şehir merkezinde yer alan dört kampüsüyle öğrencilerine hizmet veren Bilgi Üniversitesi, aynı zamanda Enerji Müzesi de olan Türkiye’nin ilk elektrik santralini içinde barındıran santralistanbul kampüsünde eğitim hizmetini sürdürüyor. Öğrencilerimize sunduğumuz eğitim kalitesinin fiziki alanda artması için de çalışmalarımız devam ediyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıl santralistanbul Kampüsü’ne beş dakikalık mesafede yer alan ilave eğitim binası açtığımızı da sözlerime eklemek isterim. Öte yandan, Bilgi Üniversitesi kampüslerinde yalnızca derslikler yok, İstanbul’un önemli etkinliklerine ev sahipliği yapan mekanlar da var. Her yıl düzenlediğimiz bin bilimsel, sanatsal, sosyal ve kültürel etkinlikle, kentin merkezinde canlı bir kampüs hayatı sunuyoruz. ‘Okul için değil yaşam için öğrenmeli’ mottomuzu sosyal etkinliklerle de gerçeğe dönüştürüyoruz. Üniversitemizin sosyal yaşantısı içinde öğrenciler ilgi alanlarına hitap eden çok sayıda kulübe katılabiliyor. Kulüpler, öğrencilerin fikirleri ve katkıları ile şekillenip onların yaratıcı faaliyetleriyle her geçen yıl büyüyor.

Prof. Dr. EGE YAZGAN

İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Vekili

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.