Bilimsel çalışmalarımızla dijital dönüşüme yön vermeyi hedefliyoruz

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Kuruluşundan bu yana ‘araştırma temelli girişimci üniversite’ yaklaşımı ile eğitim veren Özyeğin Üniversitesi, ‘topluma fayda sağlayan ve katma değer yaratan çalışmalar yapma’ hedefiyle yoluna devam ediyor. Araştırmacı kimlikten hareketle fark yaratan öğrenciler yetiştirmeye odaklanan Özyeğin Üniversitesi, dijital dönüşüme eşlik edecek ve hatta bu değişimi yönlendirecek olan bilimsel çalışmalara öncülük ederken, eğitimdeki dönüşümü kurumsal sorumluluğu olarak kabul ediyor. Üniversitemiz, akademik kadrosunun bilimsel çalışmaları, dönüştürücü eğitim felsefesi ve güçlü üniversite-sanayi-girişimci iş birlikleri ile Türkiye’nin henüz başındaolduğubudönüşümüyönlendirme hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Bünyesinde Teknoloji Transfer Ofisi, Girişimcilik Merkezi, Girişim Fabrikası, Openfab ve seminer alanları bulunan; öğrenci ve akademisyenlerin bir arada çalışarak, yenilikçi fikirlerini geliştirdikleri ÖZÜ-X binamızda bu yıl GE Türkiye İnovasyon Merkezi’ni de faaliyete açarak bu hedefimize yönelik bir adım daha attık.

Çok boyutlu eğitim modeli ile öğrenciler iş hayatına önde başlıyor

Sektörel Eğitim Programı ile üniversite ve iş yaşamını entegre ederek, mezunlarının çalışma hayatına bir adım önde başlamasına öncülük eden Özyeğin Üniversitesi, eğitimde çok boyutluluğun öneminin farkında. Nitekim, fakültelerde ikinci sınıflar için zorunlu olan ‘Sektörlere Giriş ve Yetkinlik Yönetimi’ dersinin yanı sıra üçüncü sınıfta ‘Sektörel Uzmanlık’, dördüncü sınıfta ise ‘Sektörel Proje’ uygulamalarıyla öğrencileri sektör dinamikleri konusunda bilinçlendiriyor. Öte yandan, dönüştürücü eğitim felsefesi ve üniversite-sanayi-girişimci iş birlikleri ile öne çıkan Özyeğin Üniversitesi, sürdürülebilirlik çalışmalarıyla da küresel anlamda örnek teşkil ediyor. Bununla bir- likte, Özyeğin Üniversitesi’nden üç farklı çalışma ise Dünya Ekonomik Forumu’nda sunularak, Türkiye’den seçilen tek örnek sunum olarak dikkat çekti. Ayrıca, TÜSİAD iş birliği ile Sürdürülebilir Kalkınma Forumu da Özyeğin Üniversitesi’nde hayata geçirildi. Bu forum bünyesinde ise Birleşmiş Milletler’in 17 kalkınma hedefi doğrultusunda farklı araştırma kümeleri, Özyeğin Üniversitesi öğrencileri ile beraber çalışma yürüttü.

Diğer yandan, Sektörel Eğitim Programı kapsamındaki dersler ve hazırlıktan başlayan staj imkânları ile öğrencilerimizi ‘Sectoral Orienteering’ etkinliğiyle farklı sektörlerden profesyonellerle bir araya getiriyoruz. Öyle ki, bu yıl 94 kurumla birlikte düzenlediğimiz 119 etkinlikte, öğrencilerimiz 168 sektör lideriyle iş hayatını yakından gözlemleme fırsatı yakaladı. Özetle, öğrencilerimiz son sınıfa geldiklerinde ‘mezun olunca ne yapacağım’ sorusuna eğitim süreci içinde yanıt buldukları gibi, aynı zamanda iş deneyimleri sayesinde çalışma hayatında öne çıkıyor.

Bunun yanında, Özyeğin Üniversitesi’nin uluslararası alanda tanınan ve sektör deneyimli, güçlü akademik kadrosu bulunuyor. Akademik kadromuz ile sağladığımız bilimsel donanımın yanı sıra sektörlerle iç içe eğitim felsefemiz öğrencilerimizin; kişisel, profesyonel, sosyokültürel gelişimlerine ve farklı deneyimler kazanmalarına katkı sunuyor. Akademik kadromuz ayrıca, araştırmaları ile uluslararası dergilerde yayımladıkları makalelere ek olarak, ticarileşme potansiyeli olan projeler üzerine de çalışma sürdürüyor.

30 ülkede yaklaşık 100 kurumla iş birliğimiz var

Yaklaşık 30 ülkeden 100 kurumla global çalışma yürüten Özyeğin Üniversitesi’nin iş birliği yaptığı üniversiteler arasında ise; University of Minnesota, Oregon State University, University of Alberta, Sejong University, Yokohoma University, University of Texas at Dallas, Tilburg University, University of Bologna, Linnaeus University, Universite de Liege, University of Porto, University of Mannheim, University of Limerick, Bangor University, Coventry University, European Business/law School, Dresden University of Technology bulunuyor. Söz konusu üniversitelerle ayrıca, 113 öğrenci değişim anlaşması da yapan üniversitemiz Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından her yıl yayımlanan ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde son altı yıldır ilk 10’da yer alıyor. 2017-2018 akademik yılında kayıtlı lisans öğrencilerinin yüzde 85’ine burslu öğrenim imkanı sunan üniversitemiz, altı fakülte ve iki yüksekokul çatısı altında 23 lisans programı, üç enstitü bünyesinde 31 lisansüstü programıyla eğitim veriyor.

Prof. Dr. ESRA GENÇTÜRK

Özyeğin Üniversitesi Rektörü

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.