KTO Karatay’da aranan mezunlar yetiştiriyoruz

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Emir Celâleddin Karatay tarafından 1251 yılında kurulan Karatay Medresesi’nden aldığı ilhamla, yoluna devam eden KTO Karatay Üniversitesi, bünyesinde bulundurduğu İslam Ekonomisi ve Finans, Enerji Yönetimi, Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik, Metalürji ve Malzeme Bilimi Mühendisliği gibi etkin ve stratejik bölümlerle geleceğin nitelikli iş gücü oluşumuna katkı sağlamayı amaçlıyor.

İslam Ekonomisi ve Finans Bölümü ile Türkiye’de son yıllarda ihtiyaç duyulan ve alternatifi olmayan bölümleri şehrimize kazandırdık. İslam Ekonomisi ve Finans bölümleri ile disiplinlerarası yaklaşımla lisans eğitimi vererek, ulusal ve uluslararası çalışmalarda yer alabilecek yetişmiş insan potansiyelini oluşturmayı amaçlıyoruz. Söz konsu alanın önemine yönelik bilince sahip olan katılım bankaları da bu bağlamda üniversitemize ve bölüme desteklerini sürdürüyor. Diğer yandan, küresel rekabet açısından birçok sektörde olduğu gibi lojistik sektöründe de faaliyet gösteren işletmeler nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyuyor. Bu bakımdan KTO Karatay Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde bulunan Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümümüz, Türkiye’nin sektörde ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün temin edilmesi açısından önemli çalışma yürütüyor. KTO Karatay’da Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü öğrencileri ise, yaklaşık 20 bini üyesi bulunan Konya Ticaret Odası’nın üniversitesinde okumanın ayrıcalıklarıyla iş yaşamlarına tam donanımlı olarak hazırlanırken, Metalürji ve Malzeme Bilimi Mühendisliği bölümü öğrencileri de bilim dünyasını yakından takip etme fırsatı buluyor.

Öğrencilerimizin kariyerini planlıyoruz

Üniversitemiz bünyesinde bulunan Kariyer ve Gelişim Ofisimiz ile de KTO Karataylıları, hayallerindeki işe kavuşuncaya kadar yalnız bırakmıyoruz. Üniversitemiz bünyesinde uygulanan Sektör Danışmanlığı projemizle, öğrencilerimizi daha birinci sınıftan iş hayatına alıştırıyoruz. Böylece, dört yıllık lisans mezunumuz aynı zamanda dört yıllık bir iş deneyimine sahip olarak mezun oluyor. ‘İş arayan değil, işte aranan’ KTO Karataylılar da alanında uzman ve ayrıcalıklı mezunlar olarak iş yaşamına adım atıyor. Öte yandan bugün itibarıyla KTO Karatay Üniversitesi olarak altı fakülte, iki yüksekokul, iki meslek yüksekokulu ve üç enstitüde yaklaşık 8 bin öğrencimize öğrenim hizmeti veriyoruz.

KTO Karatay olarak öğrencilerimize yurtdışında eğitim imkânı sunuyoruz

KTO Karatay Üniversitesi olarak öğrencilerimize yurtdışında eğitim imkânı sunuyoruz. Erasmus partnerlerini seçerken eğitim kalitesinin nitelikli ve teknolojik gelişmelerin yoğun olduğu üniversite ve ülkeleri tercih ediyoruz. Erasmus+ programı çerçevesinde ise KTO Karataylı öğrencilerimize Almanya, İtalya, Danimarka başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde öğrenim görme fırsatını sunuyoruz. Geçtiğimiz günlerde, ‘Dil Okulu Bursu’ ve ‘Yurdışı Yaz ve Kış Okulu’ kapsamında öğrencilerimiz İngiltere’de yabancı dil eğitimi almaya gitti. Üniversitemize ilk 10 bin başarı sıralamasında kayıt olan 46 öğrencimiz iki haftadan iki aya kadar, İngiltere Unıversity of Liverpool’da İngilizce dil eğitimi alacak ve akademisyenlerimiz de öğrencilerimize dil eğitimleri boyunca eşlik ederek danışmanlık yapacak.

Üniversitemiz, en güncel bilgi teknolojilerine sahip

Her gün gelişen bilgi teknolojilerine uygun dizayn edilen laboratuvar- ları , sertifikasyon süreçleri ile desteklenen gelişim programları ve bilgi işlem prosedürlerine sahip üniversitemiz, eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Laboratuvar bakımından da öğrenci başına düşen ekipman açısından ilk sıralarda yer alan üniversitemizde, KTO Karataylıların daha iyi öğrenmesi için her şeyi düşünüyoruz. Mühendislik Fakültesi’nde 10, Tıp Fakültesi’nde yedi, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda 11 laboratuvar, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde 11 atölyesi bulunan üniversitemizde, öğrencilerimizin donanımlı şekilde mezun olması noktasında gerekli tüm teknolojik yenilikleri de yakından takip ediyoruz.

KTO Karatay Üniversitesi olarak, öğrencilerimize akademik yıl boyunca ‘Üniversiteye Giriş Yüksek Başarı Bursu’ veriyoruz. Üniversitemizi 1,2,3 ve 4.’cü sırada tercih eden öğrencilerimize yönelik farklı oranlarda burslarımız bulunuyor. Ahilik bursu olarak nitelendirdiğimiz ticaret odası destek bursumuz ile de protokol sağlanan ticaret odaları, sanayi odaları, ticaret borsaları üyelerinin birinci derece yakınlarına burs imkânı sağlıyoruz.

SELÇUK ÖZTÜRK

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.