Sektör odaklı eğitimi, KGTÜ’YÜ üniversite-sanayi iş birliğinin en somut örneği haline getiriyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA -

Uluslararası araştırma üniversitesi vizyonu ile kurulan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ)’NÜN; Michigan State, Purdue, Kyoto, UC Davis, Missouri ve Montana State üniversiteleri gibi kendi alanında önde gelen üniversitelerle iş birliği anlaşmaları bulunuyor. KGTÜ’ de üç fakülte altında yer alan dokuz lisans programında eğitim veriliyor. KGTÜ’DE öğrenciler ilk olarak ortak programlara yerleştirilir ve üçüncü dönemsonundaaynıprogramaltında yer alan lisans programlarından bir tanesini seçebilir. Bu kapsamda Genetik ve Yaşam Bilimleri programları altında Bitkisel Üretim ve Teknolojileri ile Moleküler Biyoloji ve Genetik lisans bölümleri yer alır. Mühendislik programları altında Bilgisayar, Biyomühendislik, Elektrik-elektronik, Endüstri ve Gıda Mühendisliği bölümleri bulunuyor. İktisadi ve İdari programlar altında ise, Ekonomi ile Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik bölümü bulunuyor. KGTÜ’DE toplam 219 öğrenci eğitim alırken, 58 akademik personel görev yapıyor.

KGTÜ’DE İngilizce ders verme yeterliliğine sahip, akademik derecelerini dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden almış, ulusal ve uluslararası Ar-ge projesi yürütme deneyimine sahip akademik personeller tarafından eğitim veriliyor. Eğitim açısından KGTÜ öğrencilerinden gelen geri bildirimlere kayda değer önem verilir ve bu kapsamda her yıl öğrencilere ders değerlendirme anketi uygulanır.

Kapsamlı burs paketi ile öğrencilere eğitimde fırsat eşitliği sunuyoruz

KGTÜ, Türkiye’nin en kapsamlı burs paketlerinden birini sunuyor. KGTÜ’YE tam burslu olarak ilk 50 bin içinden yerleşen tüm öğrenciler, mezuniyetleri sonrasında Türkiye’nin sayılı sanayi kuruluşlarından olan Anadolu Birlik Holding ve Konya Şeker şirketlerinde işe yerleştirme garantisine sahip oluyor. Ayrıca ilk 75 bin içinden yüzde 75 ve yüzde 50 burslu programlara yerleşen tüm öğrencilere, ilk iki tercihinin tamamını KGTÜ olarak belirtmeleri halinde aynı şekilde işe yerleştirme garantisi sunuluyor. KGTÜ’YE ilk 100 bin içinde yerleşen öğrenciler, başarı bursu olarak aylık ödemeler şeklinde 300 ila 6 bin TL arasında değişen burs kazanıyor. İngilizce Hazırlık dahil beş yıl boyunca geçerli olan aylık başarı bursları yılda sekiz ay süreyle ödeniyor. Buna ilave, KGTÜ’YE yerleşen öğrenciler dördüncü dönem başında Gıda Mühendisliği veya Bitkisel Üretim ve Teknolojileri bölümlerini seçmeleri durumunda aylık başarı burslarında yüzde 30 artış yapılıyor. İlk 100 bin içinde KGTÜ’YE yerleşerek, bu bölümleri seçen öğrenciler dördüncü dönem itibarıyla aylık 390 ila 7 bin 800 TL arası burs alma hakkı kazanıyor. Aylık başarı burslarına ek olarak, KGTÜ’YÜ ilk üç sırada tercih eden öğrencilere, tek sefere mahsus olmak üzere 500 ila bin TL ilk üç tercih bursu veriliyor. KGTÜ’YE tam burslu olarak yerleşen öğrencilere ayrıca ücretsiz özel yurt bursu veriliyor. Yüzde 75 burslu kontenjanlara yerleşen öğrencilere; yurt ücretinde yüzde 25 indirim, yüzde 50 burslu kontenjana yerleşen öğrencilere ise yurt ücretinden yüzde 10 indirim sağlanıyoruz. Yurt bursuna ilaveten KGTÜ’YE yerleşen tüm öğrencilere gerekli koşulları sağlamaları koşu- luyla ücretsiz çift diploma (ücretsiz çift anadal) imkanı sağlanırken, öğrencilerin ürünleşmeye yönelik ArGe projelerine 3 bin ila 10 bin TL arasında proje desteği veriliyor.

Bilgiyi ürüne dönüştürüyoruz

‘Bilgiyi ürüne dönüştüren üniversite’ sloganı ile uluslararası araştırma üniversitesi vizyonu doğrultusunda kurulan KGTÜ, nitelikli akademik ve idari personeli sayesinde; Avrupa Birliği, Kalkınma Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, TÜBİTAK ve sektör tarafından desteklenen projeler yürütüyor. Öte yandan KGTÜ yerleşkesi içinde, Kalkınma Bakanlığı’nın da desteğiyle toplam 25 milyon TL bütçe ile kurulumu gerçekleştirilen Yeni Nesil Gıda Kit ve Referans Madde Araştırma Geliştirme Merkezi’nde (KİT-ARGEM) gıda, tarım ve sağlık alanlarında kullanılan ve tamamına yakını ithal edilen tanı kitlerinin yerli imkânlarla üretilmesini hedefliyoruz. Merkez bünyesinde gıda güvenliği ve izlenebilirliği, hayvan ve bitki hastalıklarının tanı ve takibi, GDO tespiti, helal gıda sertifikasyonu, mikroorganizma, hayvan ve bitki gen bankasının oluşturulması alanlarında DNA, protein ve sentetik biyoloji tabanlı tanı kitlerinin; bu kitler için gerekli kimyasalların ve bu kitler için gerekli yazılım, donanım ve cihazların geliştirilmesi planlanıyor.

Dil eğitiminde 4K çözünürlüğe sahip sanal sınıfta eğitim veriliyor

KGTÜ’NIN lisans programlarında eğitim dili İngilizce olup, KGTÜ’YE yerleşen öğrenciler bir yıl boyunca KGTÜ Yabancı Diller Koordinatörlüğü bünyesinde bulunan İngilizce Hazırlık sınıfında eğitim alıyor. ‘Öğrenen merkezli’ eğitim anlayışına sahip KGTÜ’DE öğrenciler için Yabancı Diller Koordinatörlüğü’nde faaliyete geçen 4K çözünürlüğe sahip sanal sınıf, yurt genelinde ilk olma özelliği taşıyor. KGTÜ, tamamen orijinal ve yerli bir yazılımın kullanıldığı bu sanal sınıfı, öğrencilerin İngilizce öğrenme, pratik yapma ve kelime bilgilerini güncel tutmalarını sağlamaları için tasarlarken, sınıftaki sanal gerçeklik gözlüğü ve joystick sayesinde, KGTÜ öğrencileri sanal ortamdaki sokaklarda istedikleri gibi dolaşabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.