TAYSEB’DE ticaret hacminin 1.2 milyar dolara çıkması öngörülüyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ERAY ŞEN / ADANA

Kimya ve petrokimya sanayi tesisleri için yatırım ve kümelenme bölgesi olarak öne çıkan Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi'nde (TAYSEB), bu yıl sonuna kadar ticaret hacminin

1.2 milyar dolara çıkması öngörüyor.

TAYSEB'IN son yıllarda sürekli olarak kayda değer büyüme kaydettiğini söyleyen Toros Adana Yumurtalık

Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi

(TAYSEB) Yönetim Kurulu Başkan

Vekili Aydın Erdemir, "Bu yılın ilk yarısında bölgemizin ticaret hacmi yüzde 105 artış ile 624 milyon dolara ulaştı. Sene sonuna kadar toplam ticaret hacminin 1.2 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz" dedi.

Serbest bölgelerinin konum itibarıyla başta Ortadoğu, Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika pazarlarına yakın olduğuna dikkat çeken Aydın Erdemir, ayrıca Süveyş Kanalı'nın sağladığı geçiş olanağı ve Asya-pasifik bölgesiyle olan irtibatı nedeniyle uluslararası pazarda yatırımcılara pek çok avantaj sağladığını kaydetti. Erdemir, ayrıca bölgelerine yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı firmalara elektrik, su, telekomünikasyon gibi altyapı hizmetleriyle birlikte güvenlik, yemek, temizlik gibi imkanlar da sağladıklarını vurguladı.

Bölge, 4.6 milyon metrekare arazi üzerine kurulu

Torus Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi'nin Türkiye'de en büyük araziye sahip serbest bölgelerden biri olduğunu belirten Aydın Erdemir, 4.6 milyon metrekare arazi üzerindeki üretim amaçlı alanlarının, 45 yıla kadar uzayan süre ve uygun meblalarla kiralanabildiğini söyledi. Ayrıca alım-satım ve depolama amaçlı yatırım yapmak isteyen firmalara

faaliyetlerin niteliğine göre bölgede yatırım yapma ve ticari faaliyetlerini yürütme imkânı sağladıklarını kaydeden Erdemir, şöyle konuştu: "Serbest bölgemizde üretim faaliyeti gösteren firmalara sağlanan gelir/ kurumlar vergisi istisnası, istihdam edilen personele ödenen ücretlerden gelir vergisi muafiyeti, KDV, KKDF, gümrük vergisi muafiyetleri gibi daha birçok avantaj yerli-yabancı yatırımcıya sunuluyor. Ayrıca yatırımcılar proje bazlı ve stratejik yatırım belgelerine dayalı teşviklerden de faydalanılabiliyor."

"Kimya ve pertokimya sektörünün üretim ve ihracat üssü olacağız"

Serbest bölgelerinin; orta ve büyük ölçekli kimya ve petrokimya sanayi için ideal bir yatırım ve kümelenme anlanı olduğunu söyleyen Aydın Erdemir, sahip olduğu avantajlarla birlikte kimya ve petrokimya sanayinde yeni yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı yatırımcının da ilgisini çektiğini aktardı. Yumurtalık-ceyhan havzası ve bu havza içinde yer alan serbest bölgelerinin son yıllarda özellikle kimya ve petrokimya alanında Türkiye'nin de ihtiyaç duyduğu bir sanayi kümelenme ve yatırım bölgesi olarak öne çıktığını vurgulayan Erdemir, "Mevcut firmalarının yanında bölgeye yatırım kararı alan yeni yatırımcımızla birlikte, 2019'un sonuna kadar Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi'nin kimya ve petrokimya sektörü açısından Türkiye'nin önemli üretim ve ihracat üssü olacağına inanıyoruz. Bu gelişmelerle bölgemizi, ticaret hacmi açısından Türkiye'nin en büyük serbest bölgesi yapmaya aday haline getireceğiz" diye konuştu.

TAYSEB'IN Türkiye'de üretilmeyen katma değeri yüksek, teknolojik altyapıların kullanıldığı kimyasal ve petrokimya ürünlerinin üretildiği bir sanayi ve üretim üssüne dönüşme sürecinin sürdüğünü anlatan Aydın Erdemir, bölgenin daha da gelişmesi için enerji yatırımlarına önem vereceklerini aktardı. Bölgenin modernleşmesine katkı sunacak yeni yatırımların yapılması noktasında girişimlerinin olduğunu açıklayan Erdemir, bölge deki firmaların daha uygun maliyetli enerji temin edebilmeleri için 154 kv Şalt Merkezi inşa edilmesi ve bölgeye doğalgaz getirilmesi konusunda ilgili idari birimlerle çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Kurulan ikinci iskele, sene içinde hizmet verecek

Bölgeye yatırım yapacak firmalar için en önemli konuların başında lojistik maliyetlerinin geldiğini dile getiren Aydın Erdemir, bölgedenin söz konusu maliyetleri Torosport Ceyhan Limanı ile asgari seviyeye indirdiğine dikkat çekti. Torosport Ceyhan Limanı ile Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi arasında kurulan boru hatları sayesinde kimyasal ve bitkisel yağların hızlı ve güvenli bir şekilde elleçlenebildiğini belirten Erdemir, "Torosport Ceyhan Limanı, bugüne kadar bölgemizdeki firmaların dökme sıvı kimyasal gemilerin yanaşması için bir iskelesinden hizmet vermekteydi. Yapılan ilave yatırımlarla dökme sıvı kimyasallar için ikinci iskelesini de bu yılın son çeyreğinde hizmete alacak. Bununla birlikte limandan elleçlenebilecek dökme sıvı kimyasal yük kapasitesinde kayda değer oranda artış bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.