Aksa Akrilik, modakrilik elyafta Çin ve Japonya’ya rakip olmaya odaklandı

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Ar-ge çalışmaları sonucu geliştirdiği yüksek katma değerli akrilik elyaf ürünleriyle yurt içi ve dışında faaliyet gösteren Aksa Akrilik, modakrilik elyafta Japonya ve Çin'e rakip olmayı planlıyor. Yürüttükleri Ar-ge çalışmalarıyla pigment boyalı akrilik filament, modakrilik elyaf ve peluş elyafı ürünlerinde kayde değer ilerleme sağladıklarını söyleyen Aksa Akrilik Genel Müdürü Cengiz

Taş, "Stratejik ürün yatırımları kapsamına alınarak, yatırım teşvik belgesi onaylanan modakrilik elyafta, Japonya ve Çin'e rakip olmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda peluş kumaş, suni kürk, oyuncak ve banyo paspaslarında kullanılmak üzere ürün geliştirme çalışmalarımızı da sürdürüyoruz" dedi.

Aksa Akrilik olarak kendi geliştirdikleri katma değerli ürünlerle büyüdüklerine dikkat çeken Taş, ArGe merkezlerinde halihazırda 11 adet yenilikçi ve nitelikli Ar-ge projesi yürüttükleri bilgisini verdi. Akrilik elyafın giyimden ev tekstiline, dış mekân kullanımından endüstriyel kullanım alanlarına kadar birçok alanda çözümler sunan bir ürün olduğunu anlatan Taş, "Kısacası akrilik elyaf, yapay elyaflar arasında yüne en çok benzeyen elyaf türüdür. Kolayca yıkanabilme ve şeklini koruma özelliğinin yanı sıra güveye, yağa ve kimyasallara karşı oldukça dayanıklı bir ürün. Mükemmel haslıkta parlak renklere boyanabilme özelliği var. Güneş ışığına karşı yüksek haslık ve görünüm ile dokunum olarak yüne benzeyen doğallık ve sıcaklığa sahip" diye konuştu.

2017'de dört yeni marka ile ilgili çalışma yürüttü

Şirket olarak 2017 yılında da Ar-ge çalışmalarını yoğun şekilde sürdürdüklerini dile getiren Cengiz Taş, ArGe kapsamında dört yeni marka ile ilgili çalışma yürüttükleri bilgisini verdi. Söz konusu markaları Acryluna, Acrysole, Acryterna ve Acrylusion olarak açıklayan Taş, şöyle konuştu: "Akrilik elyafın yumuşaklığını, sıcaklığını ve keyif veren renkli dünyasını yansıtan Acryluna, tente ve dış mekan uygulamalarındaki çözümlerimizi sunan Acrysole, endüstriyel alanlarda kullanılan Acryterna ve yeni ürünümüz akrilik filament iplik Acrylusion ile ilgili çalışmalarımızda önemli mesafeler kat ettik. Özellikle Acrylusion markamız, halı sektörüne pek çok yenilik getirdi. Acrylusion, yurtiçi halı sektöründe ürünün tozumaması ve çamaşır suyuyla silinebilme özelliğiyle dikkat çekerken, özellikle İran'da ipek halı görünümü önem kazanıyor. Kendi teknolojimizle geliştirip piyasaya sunduğumuz pigment boyalı akrilik filament iplik ürünümüz Acrylusion'ın sektördeki tek üreticisiyiz."

2017 yılında konsolide bazda 2.8 milyar TL ciro elde etti

Aksa Akrilik'in Türkiye'nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere 1968'de, yıllık 5 bin ton kapasiteyle Yalova'da kurulduğunu hatırlatan Cengiz Taş, zamanla gerçekleştirilen yatırımlarla bugün itibarıyla globalin en büyük Türkiye'nin ise tek akrilik elyaf üreticisi konumuna geldiğine dikkat çekti. Aksa Akrilik'in 502 bin metrekarelik bir alanda yaklaşık bin 300 çalışanla faaliyetlerine devam ettiğini belirten Taş, "Şirket olarak 2017 yılını başarılı bir şekilde tamamladık. 2017 yılında konsolide bazda 2.8 milyar TL ciro ve 515 milyon TL faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr yarattık. Şirketimizi, 2017 yılı sonunda 3.4 milyar TL aktif büyüklüğüne, 1.4 milyar TL öz kaynak büyüklüğüne ulaştırmayı başardık" diye konuştu.

İç pazarın yanı sıra dış pazarlara yönelik çalışmalarının da yoğun şekilde sürdüğünü dile getiren Cengiz Taş, Aksa Akrilik olarak beş kıtada yaklaşık 50 ülkede 300 civarında müşteriye ihracat yaptıklarını aktardı. 2017 yılındaki satışların yüzde 63'ünü iç piyasaya, yüzde 37'sini ise dış piyasaya yaptıkları bilgisini veren Taş, pazar payında süreklilik ve istikrar sağlamanın temel hedefleri arasında yer aldığını söyledi.

İç payasının yanı sıra dış pazarlara yönelik çalışmalarımız da yoğun şekilde sürüyor. Bugün itibarıyla beş kıtada yaklaşık 50 ülkede, yaklaşık 300 müşteriye ihracat yapıyoruz. 2017 yılındaki satışlarımızın yüzde 63'ünü iç, yüzde 37'sini ise dış pazarlara yaptık. Pazar payında süreklilik ve istikrar sağlamak temel hedeflerimiz arasında yer alıyor .

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.