Platek Kimya, Ar-ge çalışmalarıyla ithal ürünleri yerli olarak üretmeyi planlıyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - İKBAL FİDAN / KAYSERİ

Yüzey işlem kimyasalları, ABS plastik ve metal yüzey kaplama ürünleri alanında faaliyet gösteren Platek Kimya, Ar-ge çalışmaları sonucu geliştirmeyi planladığı yeni ürünlerle iç pazarda etkinlik ile bilinirliğini artırmak istiyor. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde plastik ve metal üzeri kaplama kimyasalları alanında hizmet verdiklerini söyleyen Platek Kimya firma sahibi Mehmet Mutav, "Son dönemde yeni ürünlere yönelik Ar-ge çalışmalarına odaklandık. Özellikle ABS plastik üzeri kaplamada kullanılan ve kayda değer oranda ithal edilen paladyum (PD) elementine yönelik Ar-ge yapıyoruz. Yürüttüğümüz Ar-ge çalışmalarıyla ithal edilen bazı ürünleri yerli olarak üretmeyi planlıyoruz" dedi.

Ürün grupları içinde bakır, nikel, krom, çinko ve kalay kaplama kimyasalları, ABS plastik üzeri ön işlem kimyasalları, yağ alma kimyasalları, asit grupları, tekstil kimyasalları ile arıtma kimyasallarının yer aldığını açıklayan Mutav, müşterilerin ihtiyaç duyduğu ürünlerin tedarikinin yanında teknik servis ve laboratuvar analizleri yaparak, çözüm odaklı öneriler sunduklarını kaydetti. Kullanılacak ürünlerin tespitinde, müşteri taleplerini dikkate alarak farklı ürün seçenekleri de sunduklarını anlatan Mutav, nihai ürüne laboratuvarda yaptıkları ön çalışmalarla karar verdiklerini aktardı.

“Kaplamalı ürünlerin pazar payında artış bekliyoruz"

Mobilya, çelik eşya, otomotiv, beyaz eşya, banyo aksesuarları, mutfak eşyaları, bijuteri, hediyelik eşya ve daha pek çok sektörde kaplama kimyasallarının kullanıldığını açıklayan Mehmet Mutav, kaplamalı ürün gamının pazar payında artış beklediklerini söyledi. Kayseri firması olmaları ne- deniyle müşterilerinin büyük kısmının Kayseri ve civarındaki ilerde faaliyet gösteren mobilya aksesuar ve çelik eşya üreticilerinden oluştuğunu belirten Mutav, hizmet verdikleri firmalardan pek çoğunun ihracat yaptığını ve kaplamalı ürünlerin ürün portföylerinde kayde değer yer tuttuğunu aktardı. İlerleyen süreçte fiyat rekabetinden kaçınılması ve ürün çeşitliliği ile kaliteye odaklanılması halinde kaplamalı ürünlerin pazar payında artış öngördüklerine dikkat çeken Mutav, “Bu yılın ilk yarısında dövizdeki yükselme bağlı hammadde fiyatlarında yaşanan artış, cirolarımıza da yansıdı. Dolayısıyla ciromuzdaki artış, piyasalardaki tedirginlik nedeniyle reel olarak tahmin ettiğimiz düzeye ulaşamadı. Ancak buna rağmen yıl sonuna kadar satışlarımızın daha iyi seviyelere ulaşacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.