Bizim Toptan Market, ikinci çeyrekte HORECA kanalında yüzde 34 büyüdü

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Toplam satışlarının yüzde 9'u HORECA'DAN oluşan Bizim Toptan Market, yılın ikinci çeyreğinde bu alanda yüzde 34 büyüdü. HORECA'NıN hedef kitlelerinin önemli bir bölümünü oluşturduğunu söyleyen Bizim Toptan Market Genel Müdürü Hüseyin Balcı, geri kalanının ise kurumsal ve geleneksel kanal, toptancı, bireysel müşteri ve Seç Market satışlarından elde edildiğini bildirdi. Bu yılın ikinci çeyreğinde 2017'ye göre tüm müşteri gruplarında yüksek oranlı büyüme yaşadıklarını kaydeden Balcı, "Bu oran HORECA’DA yüzde 34 olarak gerçekleşti. Bu yıl, tüm müşteri gruplarında olduğu gibi HORECA’DA da büyümeyi ve bu amaçla aldığımız aksiyonları uygulamaya devam etmeyi planlıyoruz" dedi. Bizim Toptan olarak 2017'ye göre bu yılın ikinci çeyreğinde satışlarını yüzde 30.3 artırarak, 727.3 milyondan 947.4 milyon liraya çıkardıklarını söyleyen Hüseyin Balcı, uyguladıkları çok kanallı satış stratejisiyle bu yılın ilk yarısında toplam satış gelirini 1.7 milyar liraya ulaştırdıklarını ifade etti. Hem ikinci çeyrek hem de yılın ilk altı ayındaki büyüme rakamlarının bugüne kadarki en yüksek büyüme oranları olduğunu belirten Balcı, "Bizim Toptan’ın brüt kârı da 2017’nin ikinci çeyreğine göre elde edilen yüzde 63'lük artış ile 57.7 milyondan 94 milyon liraya yükseldi. Yılın ilk yarısında toplam brüt kâr da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 79 artarak 175.2 milyon liraya ulaştı" diye konuştu.

69 ilde 175 mağaza ile hizmet veriyor

Bizim Toptan olarak 2001'de 14 mağaza ile faaliyetlerine başladıklarını hatırlatan Hüseyin Balcı, bugün itibarıyla 69 ilde sahip oldukları 175 mağaza ile Türkiye organize toptan ticaret sektörünün önde gelen markalarından biri haline geldiklerini vurguladı. Türkiye’nin hemen hemen her noktasında HORECA'YA yönelik hizmet verdiklerini söyleyen Balcı, şunları aktardı: "Yaklaşık 4 bin 700 markayı, müşterilerimize hem mağazalarımızda hem de profesyonel satış ekibimiz Prosaf 'yerinde teslim' avantajıyla sunuyoruz. Fastfood noktaları, büfe, kafe, restoran gibi noktalara etkin satış hizmeti veren ve bir mikro dağıtım kanalı olan Prosaf sayesinde müşterilerimiz tek tedarikçiden 'online sipariş, 'esnek ödeme seçenekleri', 'yerinde teslim', 'kolay iade ve değişim' gibi seçeneklerle alışveriş yapabiliyor."

Bizim Toptan olarak 2017’yi, satış stratejilerinin daha kârlı satışlara ulaşmak için tüm fonksiyonların gözden geçirilip iyileştirildiği ve geleceğe yatırım dönemi olarak konumlandırdıklarını belirten Hüseyinbalcı,sözkonusudönemdemağaza açılışlarını hızlandırarak toplam mağaza sayısını 162’den 175’e çıkardıkları bilgisini verdi. Büyük toptan-

cı müşterileri için yedi yeni mağaza açtılarını ve mevcut mağazaların ise performanslarını geliştirdiğini söyleyen Balcı, "Stratejik konumlanma, fiyat liderliği ve düşük maliyet yapısı Bizim Toptan yatırımlarının verimliliğini artıran faktörlerin başında geldi. Bu sene de sürdürülebilir kârlı büyüme modeline uygun olarak kanal bazlı yönetimimizi sürdürmeyi; HORECA, kurumsal ve bireysel müşteriler ile Seç Market kanalına odaklı satış stratejisi yatırımlarımıza devam etmeyi amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.

Özgün markalı ürün portföyünü geliştiriyor

Büyüyen ev dışı tüketim pazarında uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli ürünler sunmanın, bu yolla işletmelerin rekabetçi konumlarına destek vermenin önemine dikkat çeken Hüseyin Balcı, buradan hareketle alanının önde gelen markalı ürünlerini uygun fiyatlarla müşteriye sunduklarını aktardı.

Öte yandan aralarında Besler ve Ona gibi markaların da yer aldığı özgün markalı ürün portföylerini de sürekli geliştirdiklerini söyleyen Hüseyin Balcı, "HORECA müşterilerimiz ürünlerimizi daha ekonomik fiyatlarla alıp hizmet kalitesini uygun maliyetle sağlayabiliyor. Bizim Toptan olarak bu sürece destek olmak için 200’ün üzerinde SKU (stok tutma birimi) içeren özgün markalı ürün portföyümüzü her geçen gün genişletiyoruz. Söz konusu porfföyümüze yeni kategorilerde ürünler eklemenin yanında mevcut ürünlerimizin içerik ve tasarımlarını da geliştiriyoruz" dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.