Türkay, 2019 yılında biyogaz tesisine 6 milyon liralık yatırım planlıyor

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ZEHRA ORUÇ / BURSA

Yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi yapan Türkay Enerji Grubu, Gündoğdu Rüzgar Enerji Santrali, Paşalimanı Rüzgar Enerji Santrali ve Edincik Biyogaz Enerji Santrali olmak üzere üç tesisle faaliyet gösteriyor. Grup orta vadede Telko Enerji, RK Enerji ve Türkay Alternatif Enerji şirketleri ile enerji sektörünün her alanında yer alabilmeyi hedefliyor. Ayrıca biyogaz tesisleri için 2019’da yaklaşık 6 milyon liralık bütçe ile ilave yatırım planladıklarını belirten Türkay Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, bu yıl ise sıvı gübrenin çiftçiye verilmesi, tarlaya atılması için makine ve ekipman yatırımları yaptıklarını kaydetti. Biyogaz tesislerinin çevresindeki maya ve salça fabrikalarının arıtma çamurlarına talip oldukları bilgisini veren Ergun Hadi Türkay, bunu kullanabilmek için de ayrı bir lisansa başvurduklarını bildirdi. Ayrıca Bandırma Belediyesi’nin yol kenarlarından topladıkları çimenleri istedikşerini aktaran Türkay, “Çöpe atılan bu kaynaktan da enerji üretmeye başladık. Yemek artıkları için de ayrı bir lisans alarak enerji üretmek istiyoruz. Aslında her ürün için ayrı bir lisans yerine tüm ürünler için lisans verilmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum” önerisinde bulundu.

“Toprağa faydalı gübre yasaklanmaya çalışılıyor”

Almanya’da halihazırda tamamı köylülerin işlettiği 8 bin 800 tane biyogaz tesisi bulunduğu bilgisini veren Türkay, Türkiye’de ise sınırlı sayıdaki santralin kullanacak hammadde bulmakta dahi zorlandığının altını çizdi. Biyogaz santrallerinin tavuk ve büyükbaş gübresi, mısır silajı ve suyu hammadde olarak kullandığını hatırlatan Türkay, “Enerji üretimi sonrası oluşan çıktımız yüzde 100 organik gübre olma özelliğine sahip. 60 gün boyunca fermente olduğu için içinde hiçbir mikroorganizma, bakteri kalmıyor. İçindeki sülfürü de alıyoruz. Bu alanda ilk lisans alan firma biziz. Hem Türkiye’de hem de Almanya’da akredite laboratuvarda tetkik edilen bu gübrenin içinde hiçbir ağır metal yok. Fakat devlet toprağa tamamen faydalı olan gübreyi yasaklamaya çalışıyor. Halbuki bu gübre, atıldığı topraktaki mahsulde yüzde 30 seviyesin- de verim artışı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

“Enterkonnekte sistemle arz fazlası yurtdışına satılabilir”

Günlük 300 ton kanatlı ve büyükbaş hayvan gübresi aldıklarını kaydeden Ergun Hadi Türkay, doğal gaz ithalatını kısmak isteyen Türkiye için biyogazın başlıca yatırım aracı olarak görülmesi önerisinde bulundu. “Biyogaz yatırımları cari açığın düşürülmesine katkı vereceği gibi atık gübrelerin de ekonomiye kazandırılması açısından kritik eşikte duruyor” diyen Türkay, şöyle devam etti: “Aslında bizim 10 megavatlık üretim kapasitemiz var. Fakat dönüş olmuyor. Tesisimizin çevresinde 36 tane özel mezbaha var. Kan, sakatat gibi çevre kirliliği yarattıkları malzemeyi de kullanma im- kanımız var. Pek tabi bunları kullanabilmek için ayrı bir lisans almamız gerekiyordu. Başvurusunda bulunduk.”

Türkiye’nin, enerji potansiyeli konusunda bölgesinde kayda değer bir potansiyele sahip olduğunu fakat bu potansiyeli istediği gibi yönetemediğine dikkat çeken Ergun Hadi Türkay, şunları kaydetti: “Enerji ithalatı devam ediyor ve bunu sonlandırmamız, hatta ihraç eder konuma gelmemiz lazım. Yenilenebilir enerjide özellikle rüzgar ve güneş enerjisi dengesizlik yaratıyor. Bu doğru fakat enterkonnekte sistemde bu dengesizliği arz fazlasında oluşturulacak pil kapasitesi ile eksikliğinde ise tamamlamak mümkün.bukonudayatırımlaraağırlık verilir ve RES ve Ges yatırımlarının önü açılırsa istenilen noktaya ulaşılabilir”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.