“Fabrikaların elektrik üretmesini sağlayacak projelere odaklandık”

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ERAY ŞEN / ADANA

Güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları konusunda mühendislik, proje ve danışmanlık hizmeti veren Göktekin Enerji, bunların yanı sıra anahtar teslim güneş enerjisi santralleri kuruyor. Son dönemde sanayi tesislerinin kendi enerjilerini üretmesini sağlayacak projelere odaklandıklarını kaydeden Göktekin Enerji Genel Müdürü Abdullah Göktekin, “Sanayide enerji maliyetleri son bir yılda yüzde 65 arttı. Solar sistem kullanımı ile fabrikalar elektrik maliyetinden kurtulabilir” dedi. Güneş enerjisinin çatılarda daha aktif kullanılmasını teşvik etmeye çalıştıklarını belirten Göktekin, sanayicilerin de konuya yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Fabrikalarda solar sistem kurulumu için kısa vadeli krediler dışında bir maliyet olmadığını söyleyen Abdullah Göktekin, “Firmalar, solar sistemi kurup, kredilendirip, beş ila altı yıl boyunca kredisini fatura öder gibi ödeyebilir. Kredi bittiği zaman sistem firmaya ait olur. Sonrasında ne kredi, ne elektrik faturası ödenir” diye konuştu. Göktekin, uygulamanın, Osb’lerdeki fabrikaların yanı sıra okul, hastane, otel ve AVM gibi enerji tüketimi yüksek olan her yerde kullanılabileceğini vurguladı.

“Türkiye’nin güneş potansiyeli Avrupa ülkelerinden fazla”

Avrupa ülkeleri ve Abd’nin güneş enerjisi alanındaki atılımlarına dikkat çeken Göktekin, “Türkiye’de güneşlenme süresi Avrupa’dan fazla. Almanya Türkiye’nin üçte biri kadar güneş alıyor. Buna rağmen Türkiye’nin güneşten ürettiğinin yaklaşık 46 katı elektrik üretiyor. İngiltere, sürek-

li yağmurlu olmasına rağmen güneş enerjisinde kurulu güç açısından dünyada yedinci ülke konumunda” bilgisini verdi.

Öte yandan Avrupa’da ‘ yenilenebilir enerji fonu’ uygulaması olduğunu da belirten Abdullah Göktekin, “Türkiye’de sektörün gelişmesinin önünde duran en büyük engel finansmankonusu.finansalaltyapıçokelverişli değil. Avrupa ülkeleri ve ABD’DE bir fabrikanın çatısına kurulacak güneş enerjisi santrali (GES) çok uygun şartlarda kredilendiriliyor” dedi. Konu hakkında rakamlarla örnek veren Göktekin, şöyle devam etti: “10 bin TL aylık elektrik faturası ödeyen bir sanayi tesisi, çatısına, güneş enerjisi panelleri ile santral kurduğunda, elektrik faturasını sıfırlaması hedefleniyor. Doğru finansman uygulamalrıyla bir sanayici, aylık 10 bin TL olan elektrik faturası yerine kredi taksitlerini ödese ve her bir taksit de 8 bin TL olsa, daha ilk aydan itibaren yüz-

de 20 tasarruf etmeye başlar. Tesisinin enerji maliyetlerini yüzde 20 düşürülmesi halinde, hiç bir sanayici buna hayır demez.” Fakat Türkiye’deki bankaların, gerek kredi vadelerinden, gerek Türkiye’nin mevcut ekonomik durumlarından kaynaklanan kredi oranlarından dolayı bunu doğru şekilde modelleyemediğini ifade eden Göktekin, “Bunu yapabilmek için vadeleri biraz daha uzatmak veya faiz oranlarının biraz daha cazip hale gelmesi gerekiyor. Türkiye’nin yapamayıp da Avrupaülkeleriveyaabd’ninyapabildiği en önemli şey bence bu” diye konuştu. Türkiye’de bugüne kadar kurulan Ges’lerin ‘devlete satalım para kazanalım’ mantığıyla, bir ticaret metodu olarak görüldüğünü, bu anlayışın yavaş yavaş değişerek artık bir ‘tasarruf ’ modeline geçildiğini bildiren Göktekin, “Kendi tükettiğim elektriği karşılayacak kadarını üretsem bana yeter trendi, Türkiye’de biraz geç olmakla beraber yaygınlaşmaya başlıyor” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.