Bursagaz, yapacağı yatırımla dağ ilçelerine doğalgaz götürecek

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ESRA ÖZARFAT / BURSA

Doğalgaz dağıtımı yapan Bursagaz, dağ ilçelerine doğalgaz götürmek üzere başvuru yaptığı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) olumlu karar çıkması sonucunda çalışmalarına ivme kazandırdı. Bursa’nın Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık ilçelerini kapsayacak yatırımın ilk adımının Keles’te atıldığını belirten Bursagaz Genel Müdürü Markus Rapp, “2020’de Bursa’nın dört dağ ilçesine doğalgazı ulaştırmayı planlıyoruz. Keles’te başlayan çalışmalar 2019’da; Orhaneli, Harmancık ve Büyükorhan’daki çalışmalar ise 2020 yılının sonunda tamamlanacak. Döşenecek yaklaşık 110 kilometre yeni hat ile birlikte 5 bin hane doğalgaz kullanmaya başlayacak” dedi.

Bursagaz Genel Müdürü Markus Rapp, dört ilçedeki çalışmalara bu yılın eylül ayında başlandığını duyurdu. Kentin her noktasına doğalgazı ulaştırmak için çalıştıklarını belirten Rapp, “EPDK tarafından onaylanan yaklaşık 137 milyon liralık yatırım planıyla Keles’e 2019, diğer üç ilçeye ise 2020 yılının sonuna kadar doğalgaz götürmeyi hedefliyoruz. Proje kapsamında, Orhaneli ilçe merkezine 37, Keles ilçe merkezine 27, Büyükorhan ilçe merkezine 25 ve Harmancık ilçe merkezine 26 kilometre polietilen ve çelik dağıtım hattı döşeyeceğiz. Dört ilçeyle birlikte Bursa’nın tamamını doğalgaza ka-

vuşturma hedefimize bir adım daha yaklaşmış olacağız” dedi. Yatırımla birlikte 950 binin üzerinde abonesi bulunan Bursagaz; Keles, Harmancık, Büyükorhan ve Orhaneli ile birlikte Bursa genelinde hizmet verdiği ilçe sayısını 11’e çıkaracak.

Lisans alanını her yıl genişletiyor

BOTAŞ tarafından 1992 yılında doğalgaz dağıtımı yapmak amacıyla kurulan Bursagaz’ın çoğunluk hisseleri 2008 yılında EWE Turkey Holding tarafından satın alındı. Türkiye’nin üçüncü büyük doğalgaz dağıtım şirketi Bursagaz’ın 950 binin üzerinde abonesi bulunuyor. Bursagaz, 2012

yılında başlattığı İnsan Kaynakları süreçlerini kapsayan Dönüşüm Projesi ile 2014 yılında ulusal enerji ağının ilk ve tek IIP sertifikasına sahip olan şirket unvanını kazandı. Ayrıca Great Place to Work Türkiye’nin En İyi İşvereni Ödülleri kapsamında Türkiye’nin en iyi işvereni seçildi. 2017 yılında ise Bursagaz, çevreye duyarlı genel müdürlük binası ile en yüksek sertifika seviyesi LEED Platinum Sertifikası’na layık görüldü. Lisans alanını her yıl genişleten ve yüzde 90’ın üzerinde müşteri memnuniyeti oranına ulaşan şirketin şebeke uzunluğu 2017 yılsonu itibarıyla 6 bin 229 kilometreye ulaştı. Bursa- gaz, geçen yılı 2 milyar 350 bin metreküp satılan ve taşınan gaz miktarıyla kapatırken, 44,5 milyon liralık yatırım yaptı. İlin tamamına doğalgaz götürmeyi hedefleyen firma, Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile doğalgaz dönüşüm kampanyası başlattı. Bursa’nın hava kalitesinin artırılması için başlatılan proje kapsamında yaklaşık 2 bin hane doğalgaz dönüşümü yaptırdı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.