“Tamamen dijital bir sözleşme sürecine ulaşmayı hedefliyoruz”

Sektör Ekleri - - ANASAYFA - ARAŞTIRMASERVİSİ

Bireysel emeklilik ve hayat sigortaları alanlarında hizmet veren Anadolu Hayat Emeklilik, tamamen dijital ortamda yürütülen bir sözleşme sürecine ulaşmayı hedefliyor. Otomatik katılımla BES’E dahil olan 550 bini aşkın çalışanın sistemde kalmaya ve avantajlardan yararlanmaya devam ettiğini belirten Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan, 2019 Ocak fazında 283 bin adet kurumda çalışan 2 milyona yakın kişinin otomatik BES’E dahil olmasının beklendiğini kaydetti. Erkan, “Deneyimlerimizi ve müşteri ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, hazırlıklarımızı tamamen dijital ortamda yürütülen bir sözleşme süreci doğrultusunda yapıyoruz” dedi. Gelecek fazda da önceki fazlarda olduğu gibi süreçleri hızlı ve etkin şekilde yürüten emeklilik şirketlerinin rekabette bir adım öne çıkacağını kaydeden M. Uğur Erkan, Anadolu Hayat Emeklilik olarak yenilikleri müşterilere etkin şekilde tanıtarak, otomatik katılımda kurumların yükünü hafifletmeyi planladıklarını ve müşterilere en iyi hizmeti sunmaya devam edeceklerini duyurdu. Otomatik katılımda ilk fazlarda sektör genelindeki cayma oranlarının beklenenin üzerinde olduğunu belirten Erkan, “En yüksek cayma oranı, bin ve üzerinde çalışanı olan özel sektör şirketlerinin dahil olduğu ve otomatik katılımın ilk fazı olan Ocak 2017 döneminde gerçekleşti. Sektörün cayma oranı yüzde 52 seviyesinde ölçülürken, şirketimizdeki cayma oranları da sektöre paralel gerçekleşiyor” şeklinde konuştu.

“Sistemin faydaları anlaşıldıkça cayma oranları düşecek”

Bireysel emeklilik sektörünün 2017 yılına kadar ağırlıklı olarak ferdi katılımlarla büyüdüğüne, otomatik katılım sonrasında ise sistemde yaygın ve sağlam bir katılımcı tabanı oluştuğuna vurgu yapan M. Uğur Erkan, daha önce tasarruf yapamayan milyonlarca çalışanın otomatik katılım vasıtasıyla bireysel emeklilik ile tanışarak, tasarruf etmeye başladığını iletti. Ancak, otomatik katılımın hem Türkiye hem de emeklilik şirketleri için yeni ve önemli bir deneyim olduğunu dile getiren Erkan, çok kısa bir sürede hayata geçen bu uygulama için sektör olarak kısa zamanda ilgili mevzuata uyum sağlayabilmek amacıyla altyapı ve geçiş hazırlıklarını tamamlama-

ya odaklandıklarını ve bu nedenle ilk fazlarda uygulamayı yeterince tanıtamadıklarını ifade etti. Bu nedenle cayma oranının beklenenin üzerinde gerçekleştiğini söyleyen Erkan, “Katılımcının sahip olacağı avantajların daha açıklayıcı olarak anlatılacağı, etkin bilgilendirme ve iletişim faaliyetleri ile sistemin faydalarının anlaşılacağını düşünüyorum. Otomatik katılımdaki müşteri memnuniyetinin ve buna bağlı olarak devamlılık oranının da gün geçtikçe artmasını bekliyoruz. Zira, cayma oranının her toplu katılım döneminde daha düşük seviyelere geldiği de gözlemleniyor” yorumunda bulundu.

“Online Otomatik Katılım sayfamız ilgi çekiyor”

Otomatik katılımın tüm süreçlerini kolaylaştırarak, müşterilerin daha hızlı hizmet alabileceği bir yapıya ulaşmanın şirket hedefleri arasında yer aldığına değinen M. Uğur Erkan, bireysel emeklilikte olduğu gibi otomatik katılımda da müşteriye sunulan hizmet seviyesinin fark yarattığını belirtti. Otomatik katılım kapsamında, yaygın kullanılan insan kaynakları ve bordro programları ile entegrasyon sağladıkları bilgisini veren Erkan, “Kurumların online olarak teklif alabildiği ve sözleşme oluşturabildiği ‘Online Otomatik Katılım’ sayfamız birçok kurumun sadece birkaç dakika içinde şirketimiz tecrübesiyle internet üzerinden otomatik katılıma dahil olmasını sağladı. Bu kanalı kullanan kurumsal müşteriler tarafından oldukça hızlı ve pratik bulunan sayfa için çok olumlu geri dönüşler alıyoruz” şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.