“HAYIR” DEDİRTEN NEDENLER

Start Up - - Söyleşi / Paul Doany - İŞ PLANI YETERSİZSE ZAYIF YANLAR YÖNETİM DENEYİMİ

Genellikle yetersiz iş planı ya da iş modeli olan yatırım tekliflerini geri çeviriyorum. İkinci neden olarak yönetim becerisi, yeterliliği öne çıkıyor. Kişiler karşılaştıkları riskleri anlayabiliyor mu, zorluklarla karşılaştıklarında nasıl bir pozisyon alacaklarını biliyorlar mı diye bakıyorum.

Erken aşama şirketlerde lider pozisyondaki kişiler, genellikle sadece tek bir güçlü yana sahip. Ancak çok sayıda zayıf yanları var. Bu nedenle onların kendi limitlerinin farkında olup olmaması anahtar nokta. Takımlarını nasıl destekleyecekleri ya da takımdaki boşluklar için dış kaynak kullanıp kullanmayacakları da önemli.

Bir kişinin her şeyi biliyor olduğunu iddia etmesi de o işin başarısız olacağına dair bir gösterge. Bu nedenle yönetim deneyimi ya da benim anlatmak istediğim yönetim sanatında edinilmiş deneyimler kritik önemde. Üçüncüsü de değerleme. Gözlemlediğim kadarıyla birçok erken aşama şirket, kendisini belli bir değere taşıyor ve sonra o değeri daha üst noktalara taşıyamıyor. Projelerinin başarı oranını abarttıklarını düşünüyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.