5 bin

Başarılı lise öğrencilerinden İlayda Şamilgil, fizik projesiyle 5 bin projeyi geride bırakarak dünya birincisi oldu. Şamilgil, projesi üzerinde çalışmayı sürdürüyor.

Start Up - - Liseli Start Up -

İlayda Şamilgil, Özel Mef Lisesi’nde 12. sınıf öğrencisi. Gerçekleştirdiği fizik projesiyle “First Step To Nobel Prize in Physics” yarışmasında, 70’e yakın ülkeden 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu. “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” adını taşıyan projesini nasıl gerçekleştirdiğini Şamangil ile konuştuk.

PROJEYE NASIL BAŞLADI?

İlgi duyduğu bir bilim dalı olan fiziği günlük hayata uygulama amacıyla yola çıktığını belirten Şamangil, “Su ve suyun diyamanyetik özelliği derslerde ilgi çekici bulduğum bir konuydu. Projede suyun manyetik alandan etkilenme özelliğinden yararlandım. Ne kadar çok su o kadar çok deformasyon hipotezinden yola çıkarak deneylerime başladım. Çeşitli su-sıvı karışımları yaparak deney sonuçlarımı karşılaştırdım. Sonuç olarak hipotezimi ispatlamayı başardım.

Şu an için bu buluşun gıda sektöründe faydalı olacağını düşünen Şamangil, patent alabilirse önümüzdeki yıllarda buluşunun kullanım alanını genişletmeyi istiyor. Bundan sonraki hedeflerini de şöyle paylaşıyor: “Üniversite eğitimime odaklanmayı düşünüyorum. Özellikle araştırma projelerini destekleyen bir üniversiteye gidip daha farklı projelere de imza atmayı çok isterim. Ayrıca bu projemi geliştirmek amacıyla çalışmalarıma devam edeceğim.”

SIRADAKİ HEDEF

İlayda ŞAMİLGİL

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.