EN BÜYÜK

DESTEKÇİLER

Start Up - - Baş Sayfa -

KOSGEB’ten TÜSİAD’a, teknoparklardan bankalara kadar birçok kurum ve kuruluş farklı alanlarda verdikleri desteklerle start up’ların yolunu açıyor. Örneğin TÜSİAD 30 yaşının altındaki girişimcilere yetkin isimlerin önderliğinde iş planı hazırlamada rehberlik yapıyor. KOSGEB, “Yeni Girişimci Desteği” adı altında 30 bin TL geri ödemesiz ve 70 bin TL geri ödemeli destek sunuyor. TEB kurduğu Girişim Evi ile tüm olanaklarını girişimcilere ücretsiz kullandırıyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) da yeni hayata geçirdiği “Yenilikçilik ve Girişimcilik Birimi” ile erken aşama girişimlere eğitim, danışmanlık ve finansman desteği temin etmeye hazırlanıyor.

14 BİN 792 GİRİŞİMCİ YARARLANDI

KOSGEB, girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri öncelikle iş planı kavramıyla tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacıyla 2010 yılından beri KOSGEB Girişimcilik Destek Programı’nı uyguluyor. Program, uygulamalı girişimcilik eğitimi, yeni girişimci desteği, iş geliştirme merkezi (İŞGEM) desteği, iş planı ödülü uygulamalarından oluşuyor. Katılımcılardan ücret alınmıyor ve katılım belgesi veriliyor. Eğitimi tamamlayarak hazırladıkları iş planları kapsamında işletmelerini kuran girişimciler, girişimcilik destek programı içinde yer alan “Yeni Girişimci Desteği”ne başvurabiliyor. “Yeni Girişimci Desteği” 30 bin TL geri ödemesiz ve 70 bin TL geri ödemeli destekten oluşuyor. Destek oranı birinci ve ikinci bölgelerde yüzde 60, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı bölgelerde yüzde 70. Kadınlar ve özürlüler için bu oranlar (+) yüzde 10 olarak uygulanıyor. Öte yandan geri ödemesiz olan 3 bin TL üst limitli “İşletme Kuruluş Desteği”de veriliyor. Ayrıca, işletme kuruluş tarihinden itibaren 12 ay içinde satın alınan ya da alınacak makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımları için geri ödemesiz “Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteği” sunuluyor. Bu desteğin üst limiti 15 bin TL. Diğer bir destek ise “İşletme Giderleri Desteği”… Başlangıç tarihinden itibaren 24 ay içinde gerçekleşen işletme giderlerine yönelik geri ödemesiz olarak verilen bu desteğin üst limiti, her ay için bin TL olmak üzere toplam 12 bin TL. “Sabit Yatırım Desteği” ise desteğin başlangıç tarihinden itibaren 24 ay içinde satın alınacak, makine ve teçhizat için teminat karşılığı geri ödemeli olarak veriliyor. Üst limiti ise 70 bin TL.

İTO GİRİŞİMCİLİK BİRİMİ KURDU

İstanbul Ticaret Odası (İTO) start up’lara 5 ay önce kurduğu “Yenilikçilik ve Girişimcilik Birimi” ile destek oluyor. Bu birim, erken aşama girişimlerden uluslararası alana açılma yolundaki şirketlere kadar her aşamadaki girişimin gelişimi, sürdürülebilirliği ve kurumsallaşması için çalışıyor. Eğitim programlarından kuluçka merkezine kadar uzanan entegre bir sistem tasarlayan oda, bu sistemi 2015’te hayata geçirmeyi planlıyor. “Yenilikçilik ve

Birçok kurum ve kuruluş, yeni fikirlerini girişime dönüştürmek için yola çıkan start up’lara destek oluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.