Nasıl buluştu?

50 binden fazla yeme-içme mekanına ilişkin her tür bilgiyi interaktif ortamda sunan Mekanist, 2007’de kuruldu. O günden bu yana farklı yatırımcılardan 6 milyon dolar yatırım alan şirket, 2015’te Hintli Zomato’ya satıldı.

Start Up - - Ilk Yillar -

Henüz üniversite yıllarında neredeyse sıfır sermayeyle başlayan bir girişimcilik öyküsü, doğal olarak sıkı bir ürün geliştirme sürecinin yanı sıra yatırımcı ve sermaye bulma arayışıyla sürer. Bu süreçler çok sayıda genç girişimciyi, ilk yıllarda zorlar hatta pes ettirir... Bu ayın öyküsünün kahramanlarından Mekanist’in kurucu ortaklarından olan Ali Servet Eyüboğlu’nun ve ortaklarının hikayesi tam da böyle zorluklarla dolu… Ancak hikayenin en çarpıcı tarafı, bu genç girişimcilerin yatırımcı çekmek için gösterdikleri çaba ve bu konudaki başarıları. Adeta maraton gibi olan yatırımcı çekme çabaları çok sayıda genç girişimciye örnek olarak nitelikte.

NE İŞ YAPMALI?

Henüz 30 yaşında bile olmayan Ali Servet Eyüboğlu’nun hikayesi, 2007’de üniversite ikinci sınıftayken Microsoft Students Partners adlı programın Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ndeki temsilcisi olmasıyla başlıyor. Bu program sırasında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) elektrik ve elektronik mühendisliği öğrencisi olan Eren Baydemir ile tanışıyor. Bu ikili, soğuk bir ocak sabahı yurtdışında hayata geçirilen ve iş modelini beğendikleri Uber, Yelp gibi 10 farklı girişimi iş fikri olarak önlerine koyup bir matris yaparak çeşitli kriterler bazında puanlandırıyor. Bugün bile 10 farklı girişimi yazdıkları o tahtanın fotoğrafını özenle saklıyorlar. En yüksek puanı alan Yelp’ten esinlenerek İstanbul’daki restoranlar, eğlence mekanları hakkında konumundan, menüsüne, fiyatlarına kadar çeşitli bilgiler sunan ve insanlar tarafından puanlanabileceği interaktif bir site kurmaya karar veriyorlar. Projenin adını Mekanist koyup geliştirmeye başlıyorlar ve kısa bir süre sonra o yıllarda İngiltere’de Microsoft CRM alanında bir şirketin CEO’luğunu yapan Alper Tekin ile tanışıyorlar. O andan itibaren İstanbulLondra arasında 3 ortak, sıkı bir yazılım ve ürün geliştirme sürecine giriyor.

İLK OFİS İLK YATIRIM

İşe koyuldukları ilk yıl, ortada ne şirket ne ofis ne de para var. Bu dönemde Ali Servet Eyüboğlu, tıpkı bir proje yöneticisi gibi sınıf arkadaşlarını organize ediyor, Eren Baydemir’in teknik bilgisi ve yeteneklerinin de katkısıyla kısa zamanda ürün ortaya çıkıyor. Ardından 2008 başında işi hayata

Ali Servet Eyüboğlu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.