GÖSTERGE

Start Up - - Sosyal Girişim - Günümüzün en önemli sosyal girişimcisi Grameen Bankası’nı kuran Bangladeşli MUHAMMED YUNUS. 81 ÜLKEDE 17 MİLYAR

Enes Kaya, kendi çocukluk hayalinden yola çıkarak kırsal kesimde yaşayan çocuklara büyükşehirlerde gerçekleşen kültür ve sanatsal etkinlerini taşımak amacıyla SineMASAL’ı yarattı. 2007’de üniversitedeyken aklına düşen bu projeyle son 2 yılda 17 bin çocuğu, köylerine giderek sinemayla ve farklı sanatsal etkinliklerle tanıştırdı. “Başta yaptığım sosyal bir girişim mi onu bile bilmiyordum” diyen Enes Kaya, bugüne kadar olan zorlu süreci ve gelecek planlarını şöyle anlattı:

“2009 yılında aklımda net bir fikir oluştu, farklı bölgeleri gezerek çocuklara farklı kültür etkinliklerini götürmek istiyordum. Psikolog, sosyolog ve sanatçılardan oluşan bir mail grubuyla yazışarak festival konseptine karar verdik. Avrupa Birliği’nden sağladığımız ilk destekle kurumsal kimlik çalışmalarımızı yaptık. İlk gideceğimiz bölge olan Güneydoğu Anadolu’daki köyleri belirledik. 2013’te Güneydoğu projesinde 12’si yabancı, 45 gönüllü katılımcımızla 7 bin çocuğa ulaştık. Bu projenin 320 bin TL maliyeti oldu. Proje için entelektüel sermayeye odaklandık. Sponsorlar yerine bizim ihtiyacımız olan ekipmana sahip şirket ve kişilere gittik. 2014’te de Karadeniz Bölgesi’nde 150 gönüllüyle 10 bin çocuğa eriştik. Burada da 480 bin TL gibi bir maliyetimiz oldu. Bu aşamada internet üzerinden parasal katkıyla, fonlanma yöntemiyle 11 bin TL topladık.

İKİ BÖLGEYE ULAŞTIK

SIRADA KÜLTÜR KÖYÜ VAR

Bu yılın ocak ayında yine internet üzerinden 54 bin kişiden rekor bir rakam olan 81 bin TL toplamayı başardık. Bu yıl Doğu Anadolu’da Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van ve Hakkari’ye gideceğiz. Projemize gönüllü, paylaşımcı, destekçi ve yatırımcı olarak 4 alternatifte destek alıyoruz. Dileyen şirketler, sosyal projeleriyle bize destekte bulunabiliyor. 2016’da Akdeniz, 2017’de İç Anadolu’ya gideceğiz. 2018’de ise Kapadokya’da bir kültür sanat köyü kurmak istiyoruz. Aynı zamanda ulaştığımız çocukların hayatlarına daha çok dokunabilmek adına üniversitelerde çalışma planlıyoruz. 4 üniversitede araştırmalara başladık. Hangi kültür sanat etkinliklerine ihtiyaç olduğuna dair bir model oluşturacağız.”

faaliyet gösteren banka, bugüne kadar fakir kesime ve girişimcilere dolarlık kredi sağladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.