Hayali kurdum”

2014’te dünyanın en büyük reklam network’lerinden biri olan Interpublic Group tarafından Promoqube satın alındı. Promoqube’un yaratıcısı ise Özgür Alaz. Genç girişimci, bugün yeni projelerini geliştirmek için çalışıyor.

Start Up - - Liseli Start Up -

1983 doğumlu Özgür Alaz, 2009’da kurduğu Promoqube’u, Interpublic’e sattıktan sonra kendisine yeni alanlar yaratmak için kolları sıvadı. Alaz’la girişimcilik öyküsü ve son projeleri hakkında sohbet ettik. Pazarlamaya ilgisinin ilkokulda başladığını söyleyen Alaz, “Hiç anlamasam da işletme kitapları okur; üretim, şirket kurmak gibi konuları merak ederdim” diyor. Futbolcu isimlerini ezberlemek yerine şirketlerin isimlerini ezberlediğini anlatan Alaz, “Pazarlamanın, dünyayı gerçekten iyileştiren bir şey olduğuna o zaman inandım. İyi fikirlerin, dünyada fırsat eşitliği yarattığına inandım. Pazarlama konusunda araştırmaya, öğrenmeye ve bunlarla ilgili bir şeyler yapmaya aşırı ilgim o zamandan kaynaklanıyor” diye konuşuyor. Alaz ile sohbetimizin devamı ise şöyle: sosyal medya takip sistemlerinden birisini geliştirdik. 2014 yılında da dünyanın en büyük reklam network’lerinden biri olan Interpublic Group tarafından Promoqube’un tamamı satın alındı. Promoqube, IPG içinde bölgesel ve stratejik bir rol üstlenerek yoluna devam ediyor.

YENİ PROJELER NE DURUMDA?

Üç yıldır Useful adında yeni dijital iş fikirlerini hayata geçiren bir şirketin ortağıyım. Burası bizim laboratuvarımız gibi. Hesaplabakalim.com’u geliştirdik. Aradığınız tüm konularla ilgili bir hesaplama aracı bulabileceğiniz ve markalara gerçek müşteri kazandıran bir platform. Bunun dışında Pointro.me adında restoran ve mağazalar için sosyal medya yönetimi sistemi geliştirdik. Bu sistem üzerinde uzun süredir çalışıyoruz. Dünyada çok havalı müşterilerimiz olmaya başladı. Ve mobil alanda yeni çalışmalarımız var. Bir de tamamen farklı görünen bir iş, restoran tarafında bir ortaklığım var. Chopstory, Türkiye’nin en lezzetli salatalarını yapan yeni bir konsept. “En lezzetli” iddiasını söyleyebiliyorum. Çünkü Şef Murat Bozok’un hazırladığı tarifler, ev yapımı soslar ve taze malzemeler var. Son olarak “choplama” tekniğimiz var. Yani, her lezzet özel bıçağımızla ince ince doğranıyor. Böylece her lokmada, daha fazla tat birbirine karışıyor ve daha lezzetli oluyor. Sağlık, herkes için büyük ihtiyaç. Biz de bunu hızlı, ekonomik ve yüksek kaliteli olarak sunmanın yolunu bulduk. Henüz çok yeni bir konsept ama hızla büyüyoruz. Çok daha önemlisi, müşteriler bizi çok seviyor. Daha önce bu kadar memnun ve bu kadar bizi seven bir işte bulunmamıştım. Orası ayrı mutluluk benim için.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.