Bir dev yarattı

Çikolata devi Hershey’s Chocolate’ın hikayesinin ardında birkaç başarısız girişim yatıyor. Hershey’s Chocolate’ın kurucusu Milton Hershey, ancak üç şirketi iflas ettikten sonra başarıyı yakalayabilmiş.

Start Up - - Başarisizlik -

Başarılı girişimcilerin önceki başarısızlık deneyimleri çok çok eskiye dayanıyor. Bunlardan biri de şu anda ABD’nin en önemli çikolata üreticilerinden Hershey’s Chocolate’ın kurucusu Milton Hershey’e ait. Şekerleme kralı olarak anılan Milton Hershey, 40 yaşına kadar her yaptığı işte başarısız olduktan sonra “neden?” sorusu sayesinde kendini keşfeden bir girişimci. Her şeyi “neden” diye sorarak öğrenmek isteyen ve bu şekilde tüm yanıtları alana kadar devam etme kararı alan Hershey, sonunda aradığı yanıtı buldu ki başarıya ulaştı. Ama ilk üç şirketini batırdıktan sonra!

ÇIRAKLIK PROGRAMINDAN KOVULDU

Milton Hershey’in hikayesine biraz daha yakından baktığımızda detaylar oldukça çarpıcı… Şu anda herkes Hershey’s çikolatalarını biliyor ama Milton Hershey, ilk şeker üretim kariyerine başladığında onu kimse tanımıyordu. 1871’de Milton Hershey 19 yaşında şirketini Pennsylvania’da kurdu. Katıldığı çıraklık programından kovulduktan sonra, üç ayrı şeker şirketi kurma girişimi gerçekleştirdi. Ancak hepsinin de ayrı ayrı batışını izlemek zorunda kaldı. Son çabasını Lancaster Caramel Company’yi kurmak için harcamıştı. Buradan muazzam sonuçlar almaya başladı. 1900’de bu şirketi 1 milyon dolara sattı. Üç yıl kadar sonra ise kitlesel pazardaki sütlü çikolata vizyonuna inanarak son olarak Hershey Chocolate Company’yi kurdu ve bununla birlikte sektörde bilinen en önemli isimlerden biri haline geldi.

BAŞARI NASIL GELDİ?

İstediği başarıyı sütlü çikolata kategorisinde bar üreterek yakalamıştı. Sütlü çikolata alanında kendi formülünü geliştiren Hershey Chocolate, çikolata barı kategorisinde sektöre de yenilik getirdi. Hershey’in çikolata barı, Amerika ve Kanada’da üretilen ilk seri üretim çikolata olma özelliğini kazandı. Yıllar boyunca Hershey, farklı tat ve özelliklerde birçok çikolatalı bar üretti. Bunun yanı sıra kurduğu okullar, hastaneler ve daha birçok yatırımla da önemli katkılar yaptı. Milton Hershey, Hershey adında bir kasaba da kurdu ve Milton Hershey School adını taşıyan yetimhanesi ABD’nin en varlıklı eğitim kurumlarından biri haline geldi. Hershey, ölmeden önce tüm varlığını o yetimhaneye bağışladı. Şimdi Hershey çikolataları onun adıyla tüm dünyada satılmaya devam ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.