RAF ÖMRÜNÜ UZATAN PROJE

Start Up - - Liseli Start Up -

Umut Fırat Uçar ve Deniz Arısoy, İzmir Özel Ege Lisesi 11’inci sınıf öğrencileri. MEF Eğitim Kurumları 25. Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması’nda bu yıl “Gıda Paketlemede Geleceğin Anahtarı: K.E.Y.” isimli projeyle biyoloji kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldüler.

Uçar ve Arısoy, girişimcilik projelerini şöyle anlatıyor: “Bozulan, tüketilemez hale gelen et ürünlerinin raf ömrünü uzatmayı amaçladık. Bu amaçla doğaya zarar vermeyen ve et ürünlerinin raf ömrünü uzatan bir film geliştirdik. Bu filmleri üretirken ana polimer olarak kitosan dediğimiz kitin türevli bir materyalini kullanmayı tercih ettik. Filmlerimizde etlerle de uyumlu bir aromaya sahip olmaları için biberiye ve kekik yağlarının kullanımının daha doğru olacağını düşündük.”

Üzerlerini filmlerle kapladıkları kıyma örneklerinde toplam canlı sayımı testi uygulandı. Kekik yağı içeren kıymaların 5’inci gün örneklerinde toplam canlı sayısı neredeyse sıfıra yaklaştı. Uçar ve Arısoy, “Kitosan eldesinde çevrede atık olarak bulunan kitin kullanımıyla bu ürünü daha ucuz elde etmeyi de planlamaktayız” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.