“Okyanusa atlamaya başladık”

“Bir Türk girişiminin doğru vizyona sahipse yurt dışında başarılı olmaması için bir sebep göremiyorum. Son dönemlerde yaşanan talihsiz olaylar, yatırım bulmadaki zorluklar, girişimcileri yurt dışına yönlendirdi. Yani okyanusa atlamaya başladık.”

Start Up - - Melek Yatirimci -

Bütün start up’lar, hedeflerinin yurt dışı olduğunu söylüyor. Ancak Türkiye’deki start up’lar gerçekten yurt dışında başarılı olabiliyor mu?

Şahsen, bir Türk girişiminin doğru vizyona sahipse yurt dışı pazarlarda başarılı olmaması için bir sebep göremiyorum. Son dönemlerde yaşanan talihsiz olaylar, yatırım bulmadaki zorluklar, birçok girişimciyi yurt dışına ister istemez yönlendirdi. Yani okyanusa atlamaya başladık. Bir prezantasyonda “yurt dışına açılırım” demekle gerçekten yurt dışında faaliyet göstermek çok ayrı şeyler. Ayrıca bu, deneyimledikçe iyileşebilecek bir süreç. Bugün bazılarının yatırımcısı da olduğum, son yıllarda kurulmuş olan ve şu an değişik ülkelerde faaliyet gösteren 6-7 girişim sayabilirim. Bu girişimlerin, yurt dışında tecrübe kazandıkça cesaretlerinin ve kendilerine güvenlerinin arttığını görüyorum. Bu, eskiden görülmeyen bir durumdu. Tabii ki oran çok düşük, yüzde 1-2’ lerde ama yurt dışında da global başarı yakalamış girişim sayısı aynı oranda az. Bir yerden başlanması lazım, bu yüzden global olmayı hayal eden girişimlerin ilk günden yurt dışını hedeflemelerini tavsiye ediyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.