SİNEMİA İZLEYİCİSİNE ÖZEL KART ÇIKARDI

Start Up - - Agenda -

Son dönemde sinemaseverlerin dikkatini çeken bir girişim var: Sinemia. Sinema salonlarında daha çok film izlenmesi fikriyle ortaya çıkan Sinemia, Mastercard altyapısını kullandığı bir kredi kartı çıkardı. İşte bu özelliğiyle de farklı bir fintech olarak ilgi topluyor. Sinemia’nın kurucusu ve CEO’su Rıfat Oğuz, Türkiye’deki gelişimlerini ve dünyaya açılma planlarını şöyle anlatıyor:

ÖZEL ALTYAPI “Sinemia ile sinemaseverlere internet sitesinden app’e ve kredi kartına kadar uçtan uca bir çözüm sunuyoruz. Son dönemde sinemada izlenecek, evde seyredilecek filmler gibi bir ayrım yapılmaya başlanmıştı. Biz de bu ihtiyaçla Sinemia’yı kurduk. Aylık 59 TL’den başlayan fiyatlarla üyelerimize isterlerse her gün sinemaya gitme imkanı veriyoruz. Türkiye’de 500’ün üzerinde sinema salonu var. Fikri bulduktan sonra nasıl yapabiliriz diye teknoloji üretmeye başladık. Ödeme altyapılarına entegre olan mevcut portföyden giriş yapabiliriz diye düşündük ve kendi Sinemia kartımızı çıkardık. İşin fintech tarafı da bu oldu: Sinema salonları ya da yayıncılarla herhangi bir anlaşma yapmadan tamamen sinema salonlarında çalışan bir ödeme altyapısı yarattık. Mastercard altyapısıyla çalışıyoruz ve böylece tüm dünyada geçerli bir kart çıkarmış olduk. Tabii bu kartın sadece üye tarafından doğru kullanıldığını bilmemiz gerekiyordu, bunun için de lokasyon bazlı bir aplikasyon geliştirdik.

“ABD’DE BÜYÜYECEĞİZ” Ayda 2 milyon kişi internet sitemize giriyor. Aplikasyonumuzu 300 bin kişi kullanıyor, bunların 100 bini aktif. Geçen yıl üye sayımız 14 kat büyüdü. Gelir modelimizi üyelikten para kazanma üzerine değil, oluşturduğumuz topluluğun trafiği üzerinden satılan reklam ve arkadaşına bilet ya da mısır satın alma gibi finansal iş birlikleri üzerine kurduk. Türkiye’de kendimizi model olarak ispatladık, şimdi iş modelimizi İngiltere ve ABD pazarında deniyoruz. En son Ocak 2017’de 5,5 milyon TL’lik yatırım aldık. Bu yatırımı Amerika pazarında kullanmak için aldık. Yurt dışında geçtiğimiz mart ayında şirket kurulumunu tamamladık, Silikon Vadisi ve Los Angeles’ta ofisimiz var. Şu an Amerika pazarında nasıl büyüyeceğimize odaklanıyoruz. 2019’a kadar üye sayısı ve gelirlerde 5 kat büyüme hedefimiz var. Önümüzdeki aylarda yeni bir yatırım almayı daha hedefliyoruz. Bu yatırımla dünyaya açılmayı planlıyoruz. Amerika’da mayıs ayında faaliyete başlayacağız, ilk ayda ilk 1.000 üyeye ulaşıp işimizi test etmek istiyoruz.

Rıfat Oğuz

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.