“DÜNYANIN TEKNOLOJİ GÜNDEMİNİ BELİRLİYORUZ”

Start Up - - Söyleşi / Tolga Kurtoğlu -

EFSANE MERKEZ Xerox PARC, günlük hayatımızda kullandığımız ilk bilgisayar, lazer yazıcı, grafik arayüz kartı (GUI), ethernet, mouse gibi binlerce buluşun ilk ortaya çıktığı, buluşlarıyla yeni endüstriler yaratan efsane Ar-Ge merkezi olarak biliniyor.

ORTAK ÇALIŞMALAR Geçmişte olduğu gibi bugün de aynı misyonunu bağımsız bir yapıda, dünyanın önde gelen şirketleri, hükümet kurumları ve start up’larıyla ortak araştırmalar yaparak sürdürüyoruz. Xerox PARC, bugün de sıra dışı teknolojik buluşlarıyla dünya teknoloji gündemini belirleyen birkaç merkezden biri olma özelliğini sürdürüyor.

YENİ TEKNOLOJİLER Xerox PARC’ta son dönemde gerçekleştirilen önemli projeler arasında sıvı alaşımdan çip basan baskı cihazı, soy yapıştır sensörlerle internetli nesnelerin uzaktan takibi ve görüntülenmesi projesi, kendi kendini imha edebilen elektronik çiple veri güvenliği projesi, basılı elektronik etiket teknolojisi ile kutulu ürünlerin sahte üretim ve satışının engellenebilmesi, giyilebilir sağlık çipleriyle uzaktan hasta bakımı yapılabilmesi gibi teknolojiler bulunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.