KADINLARDAN KRİTİK MESAJLAR

Avon’un Ipsos’la birlikte gerçekleştirdiği “Kadınları Anlama Kılavuzu” araştırması sonuçlarına göre kadınların gelecek 10 yıla ilişkin en büyük hayalleri çocukları için iyi bir gelecek sağlamak ve kendi işini kurmak.

Start Up - - Advertorial -

Kadınların mevcut durumlarını, hayalleri ve korkularını ortaya koymak üzere Avon, “Kadınları Anlama Kılavuzu” araştırmasını gerçekleştirdi. Ipsos işbirliğiyle yapılan araştırma İstanbul, Ankara ve İzmir’in aralarında bulunduğu 24 ilden 18 yaş üzeri AB, C1, C2 SES gruplarındaki kadınların katılımıyla hayata geçirildi. Çarpıcı sonuçları olan araştırmaya göre kadının Türkiye’deki profili şöyle: Kadınların yüzde 9,2’si okuma yazma bilmiyor. Yüzde 27,5’i istihdam ediliyor. Yüzde 74’ü kredi kartı kullanmıyor. Her 10 kadından 4’ü aile içi şiddet mağduru. Söz konusu geleceğe dair hayaller olduğunda kadınların merkezinde çocukları var. “Gelecek 10 yılda gerçekleştirmek istediğiniz hayaliniz nedir” sorusuna kadınların yüzde 38’i “Çocuklarıma iyi bir gelecek sağlamak” yanıtını veriyor. Bununla birlikte kadınların yüzde 23’ünün kendi işini kurma hayalinin çocukların hemen ardından gelmesi, önemli bir değişimin habercisi.

GÜVENDE HİSSETMİYORLAR

Araştırma sonuçları kadınların korku ve endişelerine de ışık tutuyor. Buna göre özellikle son dönemde kadınları en çok korkutan durumlar arasında yüzde 42 ile terör ilk sırada Bunun dışında kadınların en önemli iki gündemi yüzde 23 ile şiddet/ taciz ve yüzde 13 ile ciddi sağlık sorunları. Ekonomik kriz ve işsizlik gibi konular ise yüzde 3 ile son sırada bulunuyor. Kadınların yüzde 47’si kalabalık alanlarda, yüzde 38’i toplu taşıma araçlarında, yüzde 24’ü sokakta kendini güvende hissetmediğini söylüyor. Her 5 kadından 1’i ev dışında hiçbir yerde güvende hissetmiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.