START UP'LARIN KARAR ANI

Start Up - - Bankacılık / Turgut Boz - MEHMET ŞANLI GİRİŞİM EĞİTİM VE DANIŞMANLIK MERKEZİ KURUCU ORTAĞI

11 FARKLI PROGRAM Girişimcilerin bir fikri hayata geçirip “start up” olma kararı daha sonra vermek zorunda kalacakları birçok kararın ilki ve en önemlisi. Bugün ülkemizde yaklaşık 4 bin katma değerli start up kurucusu her yıl bu kararı alıyor. TİM-TEB Girişim Evleri olarak biz bu girişimcilerimizin yüzde 10’unun başarısına yoğun ve kapsamlı katkılar vermek için 11 farklı program ile 10 ilimizde ve ülkemizin ekosistemine en uygun yöntemleri geliştirerek çaba gösteriyoruz. Bir start up kurulurken başarıyı etkileyen ilk karar kurucuların “girişimci olma” kararı. Bu kararın yanlış olması durumunda, iş fikrinin başarısı, müşterilerin yüksek talebi veya yatırımcıların hızlı ilgisi girişimi bir süre sürdürülür kılar. Ancak her girişim, kurucularının girişimciliğini test edecek ve giderek zorlaşan birçok virajdan geçer. Girişimci kişilik giderek daha fazla önem kazanır.

“BAŞARI HİKAYELERİ ARTACAK”

Bugün girişimcilik ekosistemlerinde, özellikle kamu tarafında teknolojik gelişim ihtiyacını destekleyen program ve teşvikler arttıkça iş fikrinin öne çıktığını, girişimci kişiliğin varlığının neredeyse hiç sorgulanmadığını söyleyebiliriz. TİM-TEB Girişim Evleri, 11 farklı programı içinde kuruluş öncesi dönemlere ait 4 farklı program uyguluyor. WakeUp, LetsUp, Akademik LetsUp ve StepUp olarak hızlıca sıralayabileceğimiz bu programlar temel olarak üniversitelerde gençlerin girişimci kişiliklerinin farkına varmasını sağlamayı amaçlıyor. Bu tür programlardan başarıyla mezun olan girişimcilerin, doğru iş fikirleri ile start up desteklerinden yararlanmaya en fazla hak kazanan girişimciler olması uzun vadede ülkemizin girişimcilik başarı hikayelerini artıracak.

KPH YÖNTEMİ Peki bir teknolojik girişimcinin kuruluş kararı sonrasında başarısını etkileyen diğer kritik kararlar neler? Aslında start up’ların başarısı bu sorunun cevabında gizli. Girişimci ilk emekleme döneminde alması gereken kararların en yaşamsal olanlarını bilir ve bu kararlarda hem bilgi desteği hem kendi girişimci içgüdüleri ile doğru adımları atarsa başarıyı yakalama olanağı artar. TİM-TEB Girişimevleri’nde yeni iş kurmuş start up’lar ile henüz büyüme sürecine girememiş tüm teknoloji şirketlerine uyguladığımız KPH yöntemi, girişimcilerin başarı için almaları gereken minimum kararları kısa sürede etkili bir şekilde gündeme alıyor. Karar/Plan/Hedef süreci olarak isimlendirdiğimiz bu yöntemle start up/levelup şirketlerinde kurucuların geç kalmadan yaşamsal kararları alması ya da varsa hatalı kararların düzeltilmesi amaçlanıyor.

YAŞAMSAL KARARLAR Nedir bu yaşamsal kararlar? İlk yaşamsal karar ürün/hizmet çeşitliliğinin müşteri segmentlerine uygun olarak net bir şekilde tanımlanması. Örneğin big data hizmeti veriyorum demek yerine, perakende sektörüne 3 tür, bankacılık için 2 tür büyük veri analizi ve raporlama çalışmasını

bir ürün listesi olarak oluşturmak, tüm yenilikçi yönleri ve faydaları ile hedef müşteri grubunun ihtiyacına uygun bir ürün olarak tanıtıma hazır hale getirmek. Diğer yandan ürün/fikir net ve segmentlere uygun hale getirilmeye çalışılırken her zaman ürün geliştirme ihtiyaçları ortaya çıkar. Bu durumda ilk kararın hemen ardından alınması gereken en stratejik ikinci karar ürün geliştirme sıralamasının stratejik bir şekilde belirlenmesi.

SİHİRLİ AŞAMA Bir teknolojik girişimcinin en kritik 3. kararı fiyatlama kararıdır. Maalesef fiyatlama kararı teknolojik girişimcilerin en çok hata yaptığı ya da en fazla zorlandıkları kararlar arasında. Bu doğal çünkü fiyatlama kararı hem birçok veriyi hem birçok tahmini zorunlu kılıyor. İşte bu aşamada girişimcilerin girişimcilik yetenekleri ve başarıya ulaşmak için gösterebilecekleri mücadele seviyesi ile yakından ilgili bir karar türü gündeme geliyor: Satış hedefi kararları. Bu hem farkındalığı yüksek hem iddialı hem uygulanabilir hem de girişimciyi rakiplerinin ötesine taşıyabilecek, farklı ürün/ müşteri optimizasyonlarına dayalı bir satış hedefi listesi oluşturabilmek ve bunun gereği çabayı ilk günden göstermek belki de girişimcinin bilgisiyle becerisinin birleştiği sihirli bir aşama.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.