“Hiç başarısız olmadıysanız yeterince yenilikçi değilsiniz”

Elon Musk, 24 yaşından beri hep yeni bir şeyler yaratmanın peşinden koştu. Ama bunu yaparken birçok kez de başarısızlıkla yüzleşti. Ama Musk’a göre bu durum olumsuz değil. Musk, “Hiç başarısız olmadıysanız yeterince yenilikçi değilsiniz” diyor.

Start Up - - Başarisizlik -

Elon Musk, 1995 yılında geliştirme ve icat etme tutkusunun peşinden giderken henüz 24 yaşındaydı. Aradan geçen 20 yıla, SpaceX adlı uzay taşımacılığı şirketi, Tesla Motors adı altında elektrikli araç ve ödeme sistemleri alanında dünyanın en geniş ağına sahip PayPal adlı bir şirketi sığdırdı.

“BAŞARISIZLIK BİR SEÇENEK”

Elbette Elon Musk’ın hayatının detaylarına baktığımızda başarı kadar başarısızlıkların da eksik olmadığını görüyoruz. Elon Musk, bu başarısızlıkları olumsuz bir deneyim olarak görmüyor ve şu sözle açıklıyor: “Başarısız olmak da elimizdeki seçeneklerden biri. Eğer hiç başarısız olmadıysanız yeterince yenilikçi değilsiniz demektir.” Elon Musk, bugün 12 milyar dolarlık servete sahip ancak bir milyarder olmadan önce tüm varlığı aklı ve vizyonuydu. Üniversitede ekonomi ve fizik okuyan Musk, bilgisayar bilimi deneyimi olmadığı için işe başvurduğu Netscape şirketine kabul edilmedi. Bunun ardından kendi şirketini kurmaya karar verdi ve sarı sayfaların haritalı versiyonu olarak tanımlanabilecek Zip2 isimli web sitesini kurdu. Kardeşi Kimbal ile beraber babalarından 30 bin dolar yardım almışlardı, ancak ofis kirası, eşyalar ve lisans ücreti gibi masrafları karşılayamıyorlardı.

OFİSTE YATTILAR

İki kardeş ev tutamadıkları için ilk üç ay ofiste yattı. 1999 yılında Compaq şirketinden gelen 307 milyon dolarlık teklifi kabul ederek hisselerini sattılar. İlk girişimlerinden Elon Musk, 22 milyon dolar kazandı. Kazandığıyla yetinmedi ve yeni bir girişimin peşinden koştu. Bankacılığın yapılış şeklini değiştirmeyi, şubeleri aradan çıkarıp bir internet bankası kurmayı hedefledi ve X.com’u kurdu. Aynı dönemde çıkan PayPal, önemli bir rakip olunca bu şirketle birleşme kararı alıp CEO’su oldu. Ancak yönetim kurulu, onun şirketteki organizasyonda başarılı olamadığına karar verip o balayındayken yönetimi değiştirdi ve CEO’luk görevi sona erdi. Şirkette bir süre çalışmaya devam eden Musk, daha sonra PayPal satışından elde ettiği gelirle SpaceX şirketini kurdu. Başarı ise hızlı gelmedi. Musk, SpaceX’in ilk üç lansmanında başarısız oldu. Sadece bir lansman yapacak kadar bütçesi kalmıştı ve dördüncüde nihayet başarıya ulaştı. Bundan sonra NASA ile 16 milyar dolarlık kontrat imzaladı. Ardından elektrikli araba şirketi Tesla’yı kurdu. Bütün parasını işe yatırdığı için arkadaşlarından aldığı kişisel kredilerle yaşıyordu. İlk dönem şirket finansal açıdan iyi gitmiyordu. Siparişler zamanında teslim edilememişti. Burada ABD enerji departmanından aldığı 465 milyon dolar imdadına yetişti. Musk, bu döneme kadar yaşadıklarında başarısızlıkları başarıya dönüştürme kabiliyetini gösterdi. Onun deyişiyle hayallerinin hepsini gerçekleştirdi ama sadece zamanlama konusunda iyimserdi.

Elon Musk

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.