“Pepapp yapay zekaya dönüşecek”

Regl takvimi uygulaması Pepapp’in hedefi, 2017 bitmeden 9 yeni dilde servis edilip dünyaya açılmak. Girişimin kurucu ortaklarından Emrah Yiğit, “Önümüzdeki 5 yılda uygulamamızı, kadınları zamanla tanıyan ve onlarla konuşan bir yapay zekaya dönüştürmeyi pl

Start Up - - Mobil Girişim -

Sağlık kategorisinde dikey mobil çözümler sunan uygulamalar, kullanıcıların ve yatırımcıların ilgisini çekiyor. “Kadınların ilk yerli dijital asistanı” olma vizyonuyla yola çıkan regl takvimi uygulaması Pepapp de bu alanda dikkat çeken girişimler arasında yer alıyor. Pepapp’in yapımcısı, sağlık sektörüne odaklanan dijital medya ajansı Medya Şef. Kurucu ekip ise düşünülenin aksine 3 erkekten oluşuyor. Emrah Yiğit, Tolga Araboğlu ve Mustafa Olkun tarafından hayata geçirilen girişim, 2015’in ekim ayında Android versiyonu çıktıktan kısa bir süre sonra kendi kategorisinde ilk 3’e girerek büyük bir başarı elde etti. Bu önemli çıkışla dikkatleri üzerine topladı ve Haziran 2016’da ilk yatırımını Hollandalı IdeaField’dan aldı. Ağustos 2016’da ise iOS versiyonu çıktıktan bir hafta sonra Türkiye’deki en popüler uygulamalar arasında 7’nci, kendi kategorisinde 1’inci sıraya yerleşti. Pepapp’in şu anda toplam indirme sayısı 1 milyonu geçti ve aylık aktif kullanıcı sayısı 500 binin üzerine çıktı.

“İLHAM KAYNAĞIMIZ KADINLAR”

Her ne kadar erkekler tarafından hayata geçirilmiş olsa da Pepapp’in görünmeyen yüzü tamamen kadınlardan oluşuyor. İçerikler, bir kadın jinekoloğun kontrolünde, 5 kişilik yayın ekibi tarafından üretiliyor. Peppapp’in kurucu ortaklarından Emrah Yiğit, kadınlardan aldıkları ilhamı şöyle anlatıyor: “Ben ve ortağım Tolga, Türkiye’nin ilk sağlık sektörü

odaklı reklam ajanslarından biri olan Medya Şef ’in kurucularıyız. Yaklaşık 5 yıl sadece sağlık sektörüne dijital proje ve reklam fikirleri ürettik. Pepapp’i de kız arkadaşlarımızla yaşadığımız problemlere çözüm bulmak için yarattık. İlham kaynağımız kadınlar. Her zaman söylerim, kadınlar olmadan devrim olmaz!”

“UZMANLARIN SAYISI ARTACAK”

Pepapp’te regl takviminin yanı sıra bulunan “Pepzine” isimli blog, uygulamanın en çok ziyaret edilen bölümlerinden biri. Yiğit, yakın zamanda Pepzine’de ünlü yazarlarla iş birliği yapmayı ve kullanıcıların da yazılarını yayınlayabileceği bir alan yaratmayı düşündüklerini söylüyor. Bir diğer özellik de “Uzmanım” bölümü. Kadınlar kendilerine özel bir jinekoloğa merak ettikleri konuları danışabiliyor. Bu bölüme, kadınların tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek başka uzmanların da eklenmesi planlanıyor. Yiğit, “Bu, bir astrolog, güzellik uzmanı, hatta dövme sanatçısı bile olabilir” diyor.

Emrah Yiğit Tolga Araboğlu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.