“PİLOT YENİ BAŞVURULARI BEKLİYOR”

Start Up - - Söyleşi / Fırat Yaman Er -

Türk Telekom PİLOT, Türkiye’de özel sektör tarafından yürütülen ilk girişim hızlandırma programı. Programdan bugüne kadar 35 girişim mezun oldu, mezun olan girişimlere toplamda 1,2 milyon TL nakit desteği sağlandı. Mezun olanlar arasından 11 girişim ise yatırım aldı. PİLOT’un beşinci dönem başvurularını almaya başladıklarını belirten Türk Telekom Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, “Yeni dönemde de teknoloji girişimlerine hem maddi destek sağlayacağız hem bilgi birikimimizi aktaracağız” diyor.

Türkiye’nin telekomünikasyon devi Türk Telekom, son yıllarda girişimcilik konusunu işinin odağına koyuyor. Türk Telekom PİLOT Girişim hızlandırma programı kapsamında 2013’ten itibaren teknoloji alanında birçok yenilikçi iş fikrine destek veriliyor. PİLOT ile yenilikçi iş fikirleri olan girişimlerle iş birliği yaparak bu fikirleri müşterilerinin hayatlarına dokunan ürünlere dönüştürmeyi amaçladıklarını belirten Türk Telekom Strateji, Planlama ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, “Ülkemizde özel sektör tarafından yürütülen ilk girişim hızlandırma programı olan PİLOT’un beşinci dönem başvurularını almaya başladık. Programın yeni döneminde de teknoloji girişimlerine hem maddi destek sağlayacağız hem bilgi birikimimizi aktaracağız” diyor. Er, bu yıl içerisinde kurmayı planladıkları girişimcilik merkezleriyle de girişimcilik ekosistemine büyük katkı sağlamayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor. Fırat Yaman Er ile girişimciliğe yaklaşımlarını, PİLOT projesini ve yeni dönem hedeflerini konuştuk:

Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini nasıl buluyorsunuz?

İçinde bulunduğumuz dijital çağda artık ülke ekonomilerinin ve kalkınma stratejilerinin dinamikleri değişiyor. Bu dönem, yenilikçi iş yapış şekilleriyle tüm dünyada örneklerini gördüğümüz yeni şirketlerin, girişimlerin doğmasına imkan veriyor. Biz de ülkemizde bulunan girişimlerin enerjisine inanıyoruz ve ülkemizin ekonomik gelişimi için özellikle yeni iş alanları ve ek istihdam oluşturmaları açısından girişimlerin önemli bir yeri olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’nin genç nüfusu, fikir ve yenilik üretmek için çok önemli bir güce ve potansiyele sahip. Hükümetimizin girişimcilik ekosisteminin gelişmesi adına attığı adımlar ve sağladığı vergi teşvikleri de bu potansiyele eklendiğinde Türkiye’nin, cazip bir girişimcilik merkezi olma yolunda hızla ilerlediğini söyleyebiliriz.

Türk Telekom olarak girişimciliğe yaklaşımınızdan bahseder misiniz?

Türk Telekom olarak girişimcilik ekosistemini büyütmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bu kapsamda, hayata geçirdiğimiz girişim hızlandırma programı PİLOT kapsamında 2013’ten beri teknoloji alanında birçok yenilikçi iş fikrine destek oluyoruz. Bu programda yenilikçi iş fikirleri olan girişimlerle iş birliği yaparak fikirleri müşterilerimizin hayatlarına dokunan ürünlere dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Ülkemizde özel sektör tarafından yürütülen ilk girişim hızlandırma programı olan PİLOT’un beşinci dönem başvurularını almaya başladık.

PİLOT programına katılan girişimlere hangi imkanlar sunuluyor?

Kabul edilen girişimler, 12 haftalık girişim hızlandırma programı boyunca yalın girişim, kullanıcı deneyimi, dijital pazarlama ve yatırımcı sunumu gibi

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.