Gençler hazır

Start Up - - Digitals -

Dünyanın en büyük küresel girişim platformu GEC (Global Entrepreneurship Congress), 13-16 Mart 2017 tarihlerinde Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlendi. Kauffman Vakfı desteğiyle gerçekleşen zirveye, 170 ülkeden 8 bin kişi katıldı. GEC’e, 2018 yılında İstanbul ev sahipliği yapacak. Çalışmalar, Endeavor Derneği, Habitat Derneği, TİM ve TOBB eş koordinasyonunda yürütülüyor.

BARDAĞIN DOLU TARAFINI GÖREN NESİL

GEC’in başkanı Jonathan Ortmans, dünyanın dört bir yanındaki girişimcilerin bir yeniden doğuş hareketine hazır olduğuna dikkat çekiyor. Girişimcilerin birbiriyle daha yakın çalışması gerektiğini vurgulayan Ortmans, yeni nesil girişimciler hakkında umut dolu cümleler kuruyor. Ortmans’a göre, gençler yaratıcı, küresel düşünebilen, açık fikirli, meraklı, bağlantılı, cömert, eğlenceli, sosyal ve disiplinliler. Bardağın dolu tarafını gören bu nesil, nelerin mümkün olduğuna odaklanıyor ve toplum yararına işler yapmak için birlikte çalışabiliyor.

GELİŞİM İÇİN GEREKEN BİLEŞENLER

Girişimci ekosistemlerin yeni bir ruh kazandığına dikkat çeken Ortmans, girişimlerin gelişmesi için gerekli olan bileşenleri şöyle özetliyor:

Bilimsel yaklaşım: Sürekli olarak ölçmek, değerlendirmek, hatalardan ders almak ve yeniden yapmak gerek.

Daha iyi ekipler: Girişimci yapıların daha iyi çalışabilmesi için sektörü yakından tanıyanlar radikal düşünebilen bireylerle bir araya gelmeli. Daha iyi daha hızlı ve daha düşük maliyetli network’ler: Yetenekli kişileri bulmak, mentorluk etmek ve kaynak bulmak için sağlam ekiplere ihtiyaç var.

Başarısızlığı kaldırabilecek maddi güç: “Crowdfunding” veya melek yatırımcılar, girişimcilere hatadan korkmamalarına yardımcı olacak kaynakları sunabiliyor. Maddi kaygı azalınca, yaratıcılık artabiliyor.

Jonathan Ortmans

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.