PROF. SPALDIN’DEN TAVSİYELER

Start Up - - Digitals -

L’Oréal Vakfı ve Unesco iş birliğiyle hayata geçirilen Bilim Kadınları “For Women in Science” projesi kapsamında, her yıl beş kıtadan bir bilim kadınına ödül veriliyor. Bu yıl Avrupa adına ödül kazanan Profesör Nicola A Spaldin ile söyleşi yapma imkanım oldu. Zürih’teki İsviçre Federal Teknik Üniversitesi’nde Materyaller Kuramı Grup Başkanı olan Profesör Spaldin, bilim kadını bakış açısıyla girişimcilere şu tavsiyelerde bulundu:

“BENZERSİZ BİR KONSEPTİNİZ OLMALI”

“Öncelikle size özel olan benzersiz bir konseptiniz olmalı. Mevcut bir alana girmeden, özel bir niş bulmalısınız Böylece kendi alanınız olur. Bilimden iş dünyasına kadar her yerde en önemli olan şey, doğru insanları bulmaktır. Ne tür uzmanlıklara ihtiyacınız olduğunu tanımlamanız gerekir. Sizin becerileriniz ve uzmanlıklarınızı tamamlayacak olan kişilere ihtiyacınız vardır. Bu pozisyonları dolduracak en iyi kişilerin kim olduğunu belirlerseniz, doğru seçimler yapabilirsiniz.

“DENEMEKTEN KORKMAMALI”

Olumsuz sonuç bir eleştiri veya bir başarısızlık olarak görülmemeli. İş dünyasında ticari açıdan güvende olmanız sizin ürününüze bağlı. Bilimde durum farklı. Üniversitede bizim var olma nedenimiz parlak, zeki genç insanları bulup onlara eğitim vermek. Negatif sonuç bizim için sürprizdir. Bu, iş dünyasında bir dezavantaj olarak algılanabilir. Ancak biz bilimde beklenmedik sonuçlardan memnun oluruz. Beklenmedik sonuçlar, bize yeni kapılar açar. Girişimciler de denemekten, yanılmaktan ve beklenmedik sonuçlar almaktan korkmamalı. Ancak böylece yeni fikirlere erişebilirler.”

Nicola A Spaldin

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.