GEMİYİ ROTASINDA TUTABİLMENİN SIRLARI

Start Up - - Start Up & Arena - Ömür Benek twitter.com/OmurBenek

Öncelikle bir soru sorayım:

Şirket için çizdiğiniz bir rota var mı? Bu misyon veya vizyon dediğimiz klişe sözlerden oluşan sözcük öbekleri bir şirket için “rota” olamaz. Tabii ki onların da bir anlamı var ama önemli olan şirketinizi 5-10 yıl sonra nerede görmek istediğinizdir. Dolayısıyla eğer bir “rotanız” yoksa hemen çizmeniz de fayda var.

1. Bir “ROTA” çizin ve stratejinizi oluşturun:

• Rota: XX yılda YYY bölgesinde ZZZZ sektöründeki en büyük oyuncu olacağım. • Strateji: ZZZZ sektörüne girmem lazım. Bunun için YYY bölgesinin dinamiklerine göre projeler oluşturmalıyım.

2. İyi bir yönetim takımı kurun:

Şirketin beyni olacak ve stratejik hedeflerinize inanarak çalışan başarılı bir yönetim takımı kurmak önceliklerden biri.

3. Stratejik bir PMO kurun:

Eğer şirketinizde bir proje yönetim kültürü yerleşmemişse öncelikle bu kültürü oluşturacak bir PMO ile eğitim, sertifikasyon ve yönetim yetkinliklerinin artırılması çalışmalarına destek vermelisiniz.

4. Rotayı ve sapmaları yakın takip edin:

Elinizdeki yönetim kadrosu ve PMO’yu çok iyi kullanabilmelisiniz. PMO, Hem şirketi hem sizi vereceği bilgilerle beslemelidir.

5. Başarılı proje ekip üyelerini şirkete çekin:

Sektöründe en iyisi olanlarla çalışın. Bu insanları işe alıp onlara da “konfor alanı” bırakın ki kendilerini göstersinler.

6. İyi bir İK ekibi ve performans sistemi kurun:

Her ekibiniz gibi insan kaynakları ekibiniz de konusunda en iyisi olsun. Hem içerideki yetenekleri keşfetmeli ve onları şirkette tutmanın yollarını bulmalı hem dışarıdan en iyileri şirkete çekebilmelisiniz.

7. Çalışan memnuniyetini artırın:

Evet önceliğiniz bu olmasa bile bunun olmasını hayal ederek çalışanlarınıza değer verin; bu sayede hem siz hem şirketiniz kazansın. Zira memnuniyeti artan bir çalışan hem daha verimli çalışır hem yetenek içeride kalmış olur.

8. Şirket içi süreç takip sistemi kurun ve kaliteyi yakalayın:

Buradaki süreçler sadece projelerinizdeki süreçlerinizle kısıtlı kalmasın, aynı zamanda eksik gördüğünüz noktaları tespit ve düzeltme için de süreçler oluşturun. Sonuç ise “kaliteli ürün veya hizmetler” olacaktır.

9. Başarılı bir CRM ekibi kurun ve müşterilerinizi dinleyin:

Artık günümüz dünyasında iletişimin hat safhaya ulaştığı sosyal medyada bir ürününüz veya şirketiniz hakkında çok iyi bir haber de çok kısa sürede yayılabilir çok kötü bir haber de… Bu nedenle hem müşterinizi dinlemek hem onları anlamak zorundasınız.

10. Teknolojiye yatırım yapın:

Hem mevcut iş süreçlerinizin devamlılığı, verimliliğinin artması için teknoloji/altyapı yatırımları yapın hem yeni nesil sistemleri takip edip kendinize uyarlamaya çalışın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.