60 - SKOPELOS

Yacht - Supplement - - Görmeniz Gereken 100 Yer -

Mamma Mia filminin düğün sahnesinin çekildiği Aziz İoannis Kastri Kilisesi bu adada yer alıyor. Yunanistan’ın doğusundaki Pelion Yarımadası’na yakın Sporades Takımadaları’ndan (Sporadlar) biri olan Skopelos muhteşem denizi ve doğasıyla mutlaka görülmesi gereken yerler arasında... Bu küçük adada 500 metrenin üzerinde Delphi ve Palouki adında iki dağ bulunuyor.

Nereye bağlanılır?

Adanın ana limanı kuzeydoğu yönünde kalan merkez kent Skopelos’ta... Batı tarafında kalan Panormos teknelerin sahile yakın alargada kalabildiği güzel bir plaj... Biraz daha kuzeye gidildiğinde ulaşılan Elios’ta bir balıkçı barınağı mevcut.

Görülmesi gereken yerler

Adanın doğu ucuna yakın Aziz Giorgis ve Mikronisi adacıkları yer alıyor. Stafilos, Agnondas, Velanio, Loutraki, Kastani ve Hovolo da adanın cennet parçası sahillerinden... Bir de Panagia Evangelistria ve Timios Prodromos manastırları...

Nerede yenir?

Adanın yerel yemekleri ve manzarasıyla en meşhur lokantası (Agnanti) (+30.24240.33076), deniz kenarındaki Limnonari Taverna (+30.24240.23326) ve merkezdeki Molos Restaurant (+30.24240.22551) denenebilir.

Kalamata zeytini ve çiçek balı adanın lezzetiyle ünlü doğal besinleri arasında...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.