ANTİLOP KANYONU

Yacht - - DENİZİN ÇAĞRISI -

CC’ye (Continental Cruiser) iki tane SUP yüklemiştik. Birinde Kaan, diğerinde de Zeynep’le biz iki kişi olduğumuzdan oturarak kano gibi kullanıp, Antilop Kanyonu’na nehirden gidiyoruz. Kanyonlara hep tepeden bakıyorduk, bu sefer aşağıdan bakmak daha bir şahane. Nehrin seçtiğimiz kolunda, kolun sonuna -veya nehrin başlangıcına demek daha doğru- yaklaştıkça iki yanımız daralan iki kırmızı duvar şeklinde yükseliyor. Buradan göremediğimiz bir yerdeki marinadan kiralanmış kanolarla ve tur tekneleriyle turistler bizim gibi şahane havadan istifade ediyor. Dimdik kıyıda SUP’ların kafasını çekecek kadar eğimli bir yer bulduk, bira, beef jerky (kurutulmuş et) molası verip Colorado’da taş sektiriyoruz.

İki duvar arasında ilerleyen nehrin kolu dar bir kumsalda son buldu. Suya girip SUP’ları kuma çekmemiz lazım. Suya değil, sanki şok dondurucuya girdik, koşarak çıktığımız kumsalda sızlayan ayaklarımızı güneşin girdiği yerdeki sıcak kuma sokarak rahatlatıyoruz. Herhalde nehri besleyen su kaynaklarından birindeyiz. Kum üzerinde birkaç ölü balık var. Acaba soğuktan mı?

Kumsaldaki kızıl koridorun iki yanına, Colorado nehri birer abstrakt tablo yaratmış, nehir fırça darbeleriyle oymaya devam ediyor. Dönüşte SUP’ları buz gibi suda koşar adım derin suya çıkarıp üstüne atlamamız gayrıresmi bir dünya rekorudur herhalde. Rampada SUP’ları toplamadan önce kristal gibi suda bir süre yüzüp donmuş ayaklarımızın acısını çıkarıyoruz.

Daha önümüzde gün uzun. Rampanın biraz ilerisindeki plajın üzerinde park edenler ateşlerini yakmaya başlamışlar, gölün kenarındaki akşam sefası için daha güzel yer olmaz. Alçalan güneşin göl kenarında ve içindeki kayalara yansıttığı ışık oyunlarını izlerken Kaan yeteri kadar SUP’lanmamış, gölün ortasındaki adanın etrafında turunu attıktan sonra SUP’ları toplayıp, kasabadaki kamp yerine giderken yolun köşesindeki eski benzinciyi bozup yaptıkları Texas BBQ’ye rastlıyoruz. Kurdukları sahnedeki kovboyların Country müzik eşliğinde biri “squire” dansı öğretiyor. Vahşi Batı’nın ehlileşmiş hali böyle.

Amerikan mutfağı dünyanın her tarafından gelen halkların karışımıyla bütün etnik tatları taşır. Etnik lezzetlerin en iyi restoranlarının kendi ülkelerinde değil New York’ta olduğu söylenir. Dış dünyadaki algı ise ABD mutfağının Mc Donalds, Burger King olduğu. Bana ABD mutfağını sorarsan kısaca “et” derim. Hamburger hegemonyasının dışına çıktığımızda steak ve BBQ, ABD batısının simgesidir. Ve de bu simge biftek tabağınıza geldiğinde, “acaba fil bifteği mi?” diye sorduran devasa bir şeydir. Sığır diyarında Texas bifteği de herhalde bifteklerin şerifi.

Lake Powell’da akşam sefası.

Antilop Kanyonu’na SUP’la giriyoruz.

Lake Powell. Zeynep’le iki kişi olunca SUP’ı oturarak kullanıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.