Destansı yolculukların öyküsü

Yacht - - KİTAP -

İnsanlığa yön veren yolculukların anlatıldığı “Tarihteki Yetmiş Büyük Yolculuk” kitabı, okuyucuda Cengiz Han, Büyük İskender, İbn-i Batuta ya da Marco Polo’nun izlerini sürme, aynı yerleri tekrar keşfetme isteği uyandırıyor.

Homo Sapiens, 200 bin yıl kadar önce Sahra Çölü’nün güneyinde ortaya çıktı. Yani başlangıçta insanların yaşadıkları topraklar Afrika’yla sınırlıydı. Modern insanın yolculuğu 100 bin yıl önce Sahra üzerinden Nil Vadisi’ne ardından Güneybatı Asya’ya geçmeleriyle başladı. Günümüzdeyse Mars’a yolculuk hazırlıklarını yapıyoruz. Peki, sizce 100 bin yıldır keşfettiğimiz gezegenimizde halen bilinmedik noktalar var mıdır dersiniz?

Bu sorunun yanıtı için Robin HanburyTenison’un hazırladığı, “Tarihteki Yetmiş Büyük Yolculuk” kitabına bir göz atmakta fayda var. Oğlak Yayıncılık’tan çıkan kitapta, tarihte birer dönüm noktası kabul edilen yolculuklar ele alınıyor. Her yolculuk, konunun uzmanları tarafından yazılmış. Konuyla ilgili çizimler ve fotoğraflarla renklendirilen anlatımlarda öne çıkan noktaysa, yapılan her yolculuğun bir harita üzerinde gösterilmesi. Bu haritalar okuyucuda, o ünlü kâşiflerin izini sürme, o dönemin ulaşım araçlarını kullanarak her güzergâhı yeniden keşfetme isteği uyandırıyor.

Gezmek öylesine büyük bir tutku ki o mikrobu taşıyan insan bir daha iflah olmuyor. Düşünün, yüzlerce yıl önce ne ulaşım araçları bu kadar hızlı, ne bu kadar ucuz, ne de bu kadar güvenilirdi. O dönem gezginler bir kez yola çıktıklarında geri dönmeleri 20 hatta 40 yılı bulabiliyordu. Tabii dönebilirlerse... büyük asker, 11 yılda Anadolu’ya, İran’a, Afganistan’a Orta Asya’ya, Hindistan’a, Mezopotamya’ya ve Babil’e gitti. Öldüğünde, 32 bin kilometre yol katetmişti.

Tıpkı Hannibal, Hadrianus ve Cengiz Han gibi Büyük İskender’in yolculukları da tamamen askeri amaçlıydı. Daha sonra dini amaçla yapılan yolculuklar başladı. Hıristiyanlarda dinlerinin kurucusunun hayatıyla ilgili yerleri ziyaret etme fikri 4. yüzyılda başladı. Müslümanların hac için Mekke’ye gitmeleri ise 7. yüzyıldan itibaren… Daha sonra ticaretin önem kazandığını görüyoruz. Bu alanın en ünlüsü elbette Marco Polo. Marco Polo’nun Uzakdoğu’da 23 yıl süren konukluğunun hikâye edildiği “Harikalar Kitabı”, aradan geçen 700 yıla rağmen halen şaşırtır okurları.

Sir Ernest Shackleton, 1914’te İmparatorluk Trans-Antarktika Seferi’ne Endurance ile çıktı (1915, Antartika).

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.