29 KNOT’LIK PERFORMANS

Yacht - - YACHT TEST -

Viaport Marina’dan ayrılarak teknenin seyir performansını Tuzla açıklarında test ediyoruz. Teknede üç kişiyiz. Yakıt deposunun yüzde 25’i, su deposununsa tamamı dolu. Hava rüzgârsız ve denizde dalga yok. Gaz koluna dokunur dokunmaz tekne hemen hızlanıyor. IPS motorun verdiği avantaj ile kafasını çok kaldırmadan, flaplar kapalıyken dahi kısa sürede planing’e kalkıyor.

Teknenin ulaştığı hızlar ve yakıt sarfiyatı da oldukça iddialı. 1000 devirde 6 knot hız ile yola çıkıyoruz. Bu süratte iki motorun yakıt sarfiyatını toplamını saatte 6 litre olarak ölçüyoruz. 1500 devirde hızımız 8,5 knot’a, saatte harcadığımız yakıt da 22 litreye çıkıyor. 2 bin devirde 10 knot hıza ulaşıyoruz ve yakıt sarfiyatı 48 litreye çıkıyor. 2 bin 500 devirde hızımız 14 knot, sarfiyatımız 84 litreye; 3 bin devirde hızımız 21,5 knot ve sarfiyatımız ise 120 litreye çıkıyor. 3 bin 200 devirde, teknenin cruising hızı olan 23-24 knot’ı görüyoruz. İki motorun bu sırada harcadığı yakıt ise 134 litre olarak görünüyor. 3 bin 550 devirde tam yol giderken 29 knot hız yapıyoruz. Yakıt sarfiyatı bu hızda ve devirde saatte 170 litre olarak ölçülüyor.

Tam yol giderken hem sancak hem iskele manevralarla, gayet rahat dönüşler yapıyoruz. Spor bir tekne gibi dümene tepki veriyor. En yüksek devirde 29 knot ile sancak alabandayı da iskele alabandayı rahat bir şekilde yaparken bu keskin dönüşlerde tekne en çok bir-iki knot hız kaybediyor. İyi yol tutuyor ve oturaklı bir görüntü sergiliyor. Spor bir tekne gibi diyoruz ama Absolute’un gövdeleri IPS için özel üretildiği için çok da derin V’li değiller. Yine de tekneyle yaptığımız tam tur dönüşte en fazla beş tekne boy aralığı oluyor.

Teknenin motor opsiyonu yok. Volvo Penta’nın 435 beygirlik iki adet IPS 600’ü standart olarak sunuluyor. Girişte anons ettiğimiz 680 bin Euro da bu motorlarla teknenin başlangıç fiyatı. Test teknemiz ise full donanımlı ve onu fiyatı vergiler hariç, 859 bin 920 Euro ve Deniz Yatçılık tarafından hemen teslim edilebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.