YELKEN İÇİN EN ZOR BÖLGE

Yacht - - UZAK ROTA -

Binlerce yıl önce Polinezyalı denizci Hawai’iloa’nın gökyüzünü, okyanusu, bulutların ve dalgaların rengini, şeklini, kokusunu izleyerek, kuşları, okyanus içindeki deniz hayvanlarını takip ederek keşfettiği Hawai’i adaları bugün, dünyanın en zor yelken yapılan bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bunun ana sebebi arşipelde, benzeri olmayan ve çok değişken hava koşulları ve rüzgârların hâkim olması. Rüzgârlar o kadar kendine özgü nitelikler taşıyor ki, yerli dilde her bir adanın yerel 20-30 kadar rüzgâr adı var. Rüzgâr hareket ve çeşitlerine, akıntı, dalga, gökyüzü hareketleri de eklendiğinde, eski Polinezyalıların denizciliğinin değerini anlamak mümkün oluyor.

Adaların esasen iki ana rüzgârı var: Biri kuzeydoğudan esen ticaret rüzgârları ki ilkbahar-yaz ayları arasında 10-30 knot arası esiyor; diğeri daha çok sonbaharkış aylarında ve güney, güneybatıdan 1015 knot esen “Kona” rüzgârları. Ticaret rüzgârları esmediğinde görülen “Kona” rüzgârları genellikle beraberinde yağmuru ve yanardağların püskürttüğü gaz ve dumandan oluşan sisi yani “vog”u (volcanic fog- vog: volkanik sis) getiriyor.

Ancak Pasifik Okyanusu üzerinden ve binlerce mil uzaklıktan kopup gelen rüzgârların hızı ve yönü adalardaki yüksek dağlarla karşılaşınca, aniden değişebiliyor. Mesela, S/Y Storm Bird’ün demir attığı ve Hawai’i Adası’nın iki limanından doğuda olanı Hilo Limanı’na da hâkim olan ticaret rüzgârları adaya doğru yaklaştığında, Mauna

Hilo, Hawai’i.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.