DAHA DAHA NE VAR, NE YOK?

Yacht - - KÜÇÜK KOYLAR -

Göceklilerle sohbet ediyoruz. Doğal sit alanlarının yeniden tanımlanma girişimini soruyorum. Pek ilgilenen yok. “Birinci derece doğal sitler kaldırılırsa Göcek için felaket olur,” diyorum.

Yanıt yerine karşı soru geliyor: “Ali Abi, ikinci derece olursa 2B’lere imar gelir mi?” “Ne bileyim,” diyorum. “Bakın, yeni koruma statülerini belirlemede temel oluşturacak mevcut ‘4 Mevsim Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma’, Çevre Bakanlığı’nca da onaylanırsa tüm Göcek’te koruma derecesi ikinci dereceye inecek. Bu ne demek biliyor musunuz? Yavansu’dan Atbükü’ne tüm koylarda sizinki gibi günübirlik tesisler yapılabilir,” diye ekleyince kaşlar kalkıyor. “Olur mu Ali Abi, hep birlikte batarız” diye itirazlar yükseliyor.

Sonra kısa bir sessizlik… Derken Göceklilerden soru geliyor: “Bu günübirlik tesis işi olmaz. Peki, sen 2B’lerin imara açılacağına dair bir şey duydun mu?”

“Nedir bu 2B merakı, nereden çıktı?” diye sorunca öğreniyorum olayı.

Meğer bu kış ve ilkbaharda, Kapıdağ Yarımadası’ndan Bedri Rahmi yamaçlarına kadar ne kadar tapulu arazi varsa, şehirli yatırımcılar dönümü 10-15 bin TL’den toplamışlar. Şimdi Göcek körfez yamaçlarının tıpkı Fethiye ve Göcek şehir yamaçları gibi 2B ilan edilip, ardından da iskana açılması gibi bir beklenti varmış. Tepelerdeki arsaların fiyatları üç ayda 10 kat artmış.

Kim bu spekülatörler, neyi önceden haber alıp onca araziyi satın aldılar? Nasıl bir hikâye bu? Anlamak mümkün değil!

Ama bu kadar satın alma gerçekleştiyse, Göcek yamaçlarının sahil yapı kooperatifleri ve butik otellerle doldurulma riskinin ortaya çıktığı belli oluyor.

Dünya nereye gidiyor, cennet kıyılarımız nereye? Korkutucu!..

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.