SEYİRDEN ÇIKAN DERSLER

Yacht - - OKYANUS GEÇİŞİ -

Bu bölümde bu seyahatte yaptığımız hataları açık yüreklilikle anlatacağım. Biz buna Silahlı Kuvvetler ’de “Faaliyet Sonu İncelemesi” diyoruz. Ünlü insan kaynakları gurusu Jeffrey Fox bir kitabında diyor ki; “Ben CV’leri okumam. Siz hiç CV’sinde hapishaneye girdim, işten atıldım diyen birini duydunuz mu?”

İşte ben böyle bir hataya düşmek istemiyorum. Hedefim amatör denizcilere gerçekleri samimiyetle anlatmak ve olanlardan ders çıkarmalarını sağlamak. Bilgili ve deneyimli denizciler için okyanus geçmek çok önemli ve zor bir şey değil; her şeyden önce bunu öğrendim. Herkes istedikten sonra, rahatlıkla okyanusu geçebilir. Peki, ne dersler çıkardım? • Sevgili Hakan Öge (dünya turu yapan denizci arkadaşımız) bir görüşmemizde bana “Teknede bazen bir kişi bile fazla” demişti. O zaman anlayamamıştım. Gerçekten küçücük bir mekânda insanların kendilerini saklaması imkânsız. Biz üç kişi olarak başladık. Ben davet üzerine üçüncü kişi olarak ekibe katıldım. Üç beş gün içinde ekibin geri kalanıyla hiçbir ortak noktamın olmadığını gördüm. Ancak Karayipler, Virjin Adaları gibi kısa seyirlerde bir şekilde idare ediliyor. En ciddi çatlak, okyanusa açılmadan iki gün önce çıktı. Tekne sahibi dışındaki diğer arkadaşımız, bir tartışma sonunda ekipten ayrıldı. Bütün çabamıza rağmen deniz deneyimi olmayan bir Hırvat kızın dışında kimseyi bulamadık. Böyle bir seyahate çıkmayı planlayanlar mürettebat oluşturma konusunu çok önceden düşünüp gerekli tedbirleri almalıdırlar. • Maalesef, teknede bulunduğum üç ay süresince böyle bir çalışma imkânı olmadı. Neredeyse hep motorla seyir yaptık. Tekne sahibi dışında hiç kimse dümene geçmedi. O da chartplotter, otomatik pilot ve motorla seyir yaptı. • Tekneye katıldığım ilk günden itibaren en önemli problemimiz enerji yetersizliğiydi. Öyle ki, cep telefonlarımızı bile şarj etmememize rağmen neredeyse her gün motor çalıştırarak aküleri şarj ettik. Ne rüzgâr jeneratörü, ne de güneş paneli vardı. Bir jeneratör vardı, ancak o da bozuktu. Bütün gayret ve çabalarım sonucu okyanusa çıkmadan iki gün önce tamir ettirebildik. Ancak yine de seyir esnasında kullanmadık.

Bütün bunlara rağmen “Nasıl başardınız?” sorusu aklınıza gelebilir. Burada Savarona teknesinin sahibi Los Angeles’ta yaşayan Ermeni yurttaşımız Jirayr Nersesyan’a şükran borçluyuz. Okyanusu, onun 3-5 mil arkasında, verdiği destek ve yardımla geçtik.

Son söz olarak... Böyle bir yolculuğa çıkmadan çok iyi düşünmelisiniz. Ekibinizi çok iyi tanımalısınız ve çok iyi hazırlık yapmalısınız. Sonrası güle oynaya, eğlenerek geçişi tamamlayacağınıza eminim. Pruvanız neta, rüzgârınız kolayınıza olsun!

Bermuda Town Hall

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.