ÖNCE AKDENİZ’İ GEÇMEK ZORUNDAYIZ

Yacht - - DENİZİN ÇAĞRISI -

Okyanus yoldaşlarınıza katılıncaya kadar önce Akdeniz’i aşmak, ardından da Las Palmas’a ulaşmanız gerektiğini unutmayalım. Bence Atlantik geçişinde bu üç etaptan en kolayı rallinin takip ettiği Las Palmas-St. Lucia rotası.

İlk etap olan Akdeniz, kış aylarında çok ciddiye alınmalıdır. Batı fırtınaları, özellikle Fransa’nın güneyindeki Lion Körfezi’nin mistral rüzgârları şakadan anlamaz. İkinci etap olan Cebelitarık- Las Palmas’ta ilk günler kuzey Atlantik’te, gelip geçen soğuk cephelerin etkisindedir. Güneye indikçe rahatlarsınız.

İşin sırrı doğru zamanda doğru yerde olmaktır. Zaten hayat öyle değil mi? Deniz üstünde olduğunuz süre kısa ve uzun vadeli hava raporlarıyla yatıp kalkacaksınız. Benim en çok zevk aldığım bölüm de bu. Gardını alıp, denizin bize attıklarını tahmin edip ona uyup, (katiyen savaş değil) şartları kendi lehimize kullanabilme mücadelesi. Onun için iyi bir SSB veya uydu telefonu mu her ne ise, gücünüz yeten haber alma cihazlarıyla teknenizi ve bilgiyle kendinizi donatın.

Ben her defasında yalnız olarak (solo değil, yanımızda başka tekne olmadan) Kuzey Atlantik’i iki defa batıya, bir defa doğuya, Güney Atlantik’i de bir defa batıya geçtim. New YorkKarayipler arasında da dört beş defa gidip geldiğimden bana yabancı bir deniz değil. Rallilere katılmak benim tarzım olmadığı gibi, bizim gitmek istediğimiz yerlere de zaten ralli gitmiyordu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.