HAVA HARİTASINI OKUMAK

Yacht - - DENİZİN ÇAĞRISI -

Eğer sofistike sistemleriniz yoksa, ama SSB den bilgisayarınıza hava haritası indirebiliyorsanız havayı okumanız için size aralıklı alınmış iki hava haritası yeterli. Hava haritasını okumak zor değil. Kısaca izah edeyim:

Haritada gördüğünüz iç içe topoğrafya haritalarındaki dağları yatay dilimleyen çizgilere benzeyen çizgiler “izobar”, yani barometrik basınç seviyeleridir. Bu çizgiler aynı topoğrafya haritasındaki dağ ve vadilerdekiler gibi ne kadar sık ise dağın yamacı o kadar dik, araları ne kadar açıksa o kadar yumuşak bir meyil demek. Rüzgâr için de böyle; ne kadar sık ise rüzgâr o kadar sert. Bu basınç değişikliğini barometreniz de sert düşüşle gösterir.

Peki rüzgârın yönü ne olacak? Rüzgâr, yüksek basınç merkezi etrafında kuzey yarım kürede saat yelkovanı yönünde ve izobar çizgilerinden biraz dışarı doğru, alçak basınç merkezi etrafında ise yelkovanın aksine ve biraz içeri doğru eser. Yüksek basınç sistemleri alçak basınç sistemlerini kovalar, yani boşalttığı alana girer. Genelde haritalarda sistem merkezlerinde bir okla, sistemin ne hızla nereye gittiğini gösterir. Bu kadar meteoroloji bilgisi size TV’de program sunuculuğu vermese de başlangıç olarak yeter. Artık gelen sistemle ne zaman buluşacağınızı hesaplayabilirsiniz. Oldukça basit.

Elinizde benim bilmediğim, kim bilir ne modern imkânlar vardır. Tabii sizden daha iyi bilen meteoroloji uzmanlarının hazırladığı o bilgiyi takip edeceksiniz. Ancak sizin elinizde, uzaktan tahmin edenlerden fazla bir veri daha var; içinde olduğunuz hakiki şartları tahmincilerden daha iyi biliyorsunuz. Verilen rapora körü körüne uymaktansa, işin temelinin nereden geldiğini bilmek size güven verecektir. Rüzgârı yakalamak veya kaçmak için rota değişikliğini daha bilinçli yapabilirsiniz. İşin zevki de burada. Denizi okumasını bilirseniz size daha birçok sır verir. Bulutların değişikliği, rüzgârın haricinde gelen ölü dalgalar hep size iyi veya kötü haberleri taşır. Burada anlatmam çok uzun sürer; bu konuda çok kitap var, alın okuyun. Seyrinizde kazanacağınız tecrübe -kötü tecrübeler de dahil- sizi başladığınızdan daha güçlü, daha iyi bir deniz adamı/kadını yapacaktır. Şimdiye kadar iyi bir yelkenciyseniz, artık iyi bir denizci olacaksınız.

Cebelitarık

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.