DALGALI SOHBETLER

Yacht - - İÇİNDEKİLER - Hazırlayan İREM ORHAN, irem@doganburda.com

Emir Kunt yazdı: Drone ve yeşil erik…

Drone’dan korunmanın en güzel yolu yeşil erik atmaktır. Sert bir cisim atsak, yazık pahalı bir alet, kırılabilir. Tanıdık birinin drone’u olma ihtimali de var. Ama yeşil erik boyutu, darbe emdirici ve caydırıcı özelliği ile ideal.

Sosyal medya sayesinde tekneciler birlikte gezmeye başladılar diyebiliriz. O kadar çok fotoğraf ve video paylaşılıyor ki insanlar nerede ne yapıyor, ne yiyor, ne içiyor hepsine vakıf oluyoruz. Görmediğimiz yerleri canlı yayında görüp hava durumunu bile canlı canlı takip edebiliyoruz. Bir koyda yer var mı yok mu diye düşünmenize gerek yok. Koyun adını hashtag yapın, instagram’da illa birkaç fotoğraf düşecektir önünüze.

Kâğıt haritaların ve pusulaların yalan olduğu, telefondan otomatik rota çizebildiğimiz bu günlerde drone kaldırıp açıkta hava nasıl diye bile bakabiliyoruz. Her ne kadar olağanüstü hâl dolayısıyla bu aletler yasak olsa da koylarımızda vızır vızır uçmaya devam ediyorlar. Bu aletlerin en faydalı yanı teknelerin ve koyların tepeden harika fotoğraflarını çekebiliyor olmaları. Mesela benim magazin gazetem olsa hemen paparazzilerime birer tane drone alıp veririm. Uçan ve kaçan nasıl yakalanırmış görsün cümle alem.

Ama bu aleti “piyasa yapmak” için kullananlar da var tabii. “Bakalım yan teknelerde kimler varmış” Drone'la çekilmiş Göbün fotoğrafı. diye teknelere pike yaparak hatta tam göremeyince kıç havuzluk seviyesine kadar inerek gözlem yapan teknecilerimiz bile var. Bu aletten korunmanın en güzel yolu yeşil erik atmaktır. Sert bir cisim atsak, yazık pahalı bir alet, kırılabilir. Tanıdık birinin drone’u olma ihtimali de var. Ama yeşil erik boyutu, darbe emdirici ve caydırıcı özelliği ile ideal.

SOSYAL MEDYA VE OYUNCAKLARIMIZ

Teknoloji bu kadar ilerleyip de iletişim bu kadar kolaylaşınca insanlar durduğu yerde duramaz, oturduğu yerde oturamaz hale geldi. Jetski, Seabob, kayak teknesi gibi pahalı ve tamamlayıcı oyuncakların yanı sıra nispeten ehven fiyatlı ve doğal bir spor olan SUP yani paddle board yani ayakta kürek çekilen sörf tahtası hayatımıza girmişti. Teknede çoğu zaman hareket alanımız kısıtlı olduğu için günlük spor yapma ihtiyacını gidermek için benim en beğendiğim enstrüman. Masrafı da yok, bilek gücü ile gidiyor. Şimdi bu sene bunu da sulandırdılar ve üzerindeki pedallara basarak kolayca ilerleyenini soktular hayatımıza.

Sörf tahtası üzerinde denge sorunu yaşayan ve kürek çekme eziyetine girmek istemeyenler bu alete bayıldılar. Pedal mesafesinin kısalığı sebebiyle ağırlıklı olarak baldırları şişiren bu alet için bilhassa kadınlarımızı uyarmak isterim. Sonra yaz sonunda kamyoncu gibi baldırlarınız çıkmasın.

Daha öncede hep yazdığım gibi yıllar içinde teknelerin boyutları ve konforları hızla büyüdü. Ama biz her geçen yıl bununla da yetinmeyerek teknelerimizin içine sığamaz oluyoruz. Bence yatçıların gelecekteki en büyük sıkıntısı bu olacaktır. Eskiden yediğinden, gördüğünden, eğlendiğinden, yüzdüğünden zevk alanlar bugün bunları instagram’a koyamadığı zaman derin bir mutsuzluğa gömülüyorlar. Hem koyacaksın hem de gerekli beğenileri alacaksın. Büyük abdestin hariç her anı koyacaksın. Hatırlanmak, emojilerle sevilmek ve beğenilmek için mecbursun.

KIYIDA

Teknelere sığamayan “Beyaz Türk Yatçılarımız” için kıyılarımızda çok enteresan işler olmaya devam ediyor. Mesela sevgili dostum Edhem, Bozburun’da “Adam” kampı yapıyor. Tekneci olmak yetmez önce adam olacaksın dercesine kamp ateşi eşliğinde adam adama, adam gibi olmaya davet ediyor. (Edhem’cim bana kızmayacağını bildiğim için yazıyorum.)

Çok ünlü bir doktorumuz Hamam Koyu’na 7 numara büyük bir restoran açtı. Yapılan masraf için içimiz cız etse de teknecilere kazandırılmış bir değer olduğu için kendisini ayakta alkışlıyorum. Her ne kadar lahmacunun fiyatı Maçakızı’ndan biraz ucuz olsa da bir iki seneye açığı kapatacağına inancım sonsuz.

Sevgili arkadaşımız Murat Tokel, benim ilk göz ağrım, canım, kanayan yaram Türkbükü’ne Gianluca Vacchi’yi getiriyor. Sallama çayı icat eden ve en büyük üreticisi olan zengin bir ailenin mensubu meşhur dövmeli internet fenomenini instagram’daki parıltılı şaklabanlıklarla dolu videolarından sonra müzikleri ile kucaklamaya hazır canım Türkbüküm. Tabii Bodrum’la sidik yarışında olan Çeşme eksik kalır mı onlarda hemen talip olmuşlar, orada da çıkacak.

Günlük geziler ve su sporları için elverişli yapılarıyla yeni nesil bowrider’lar bu yaz elinizin altından düşmeyecek! Küçük, hızlı ve genellikle kamarasız olarak tasarlanan bu eğlenceli tekneleri benzerlerinden ayıran en önemli özelliği, çift havuzluklu olması. Güneş ve denizle iç içe keyifli saatler geçirmek için hayli ideal olan bowrider’lar, 6-12 kişinin seyahat etmesi için de uygun. Ülkemizde de oldukça popüler olan bu tip teknelerden sizin için seçtiğimiz 15’ini mercek altına aldık!

İnstagram'da fenomen olan Gianluca Vacchi şaklabanlık videolarından sonra şimdi müzikleriyle karşımızda!?!

Koyların yeni gözdesi pedallı SUP

EMİR KUNT emir@emirkunt.com

Küçük ama hızlı bowrider'lar, konfordan ödün vermeden deniz üzerinde bir parti mekânına dönüşebiliyor. Bayliner VR5 Cap Camarat 6.5 DC Four Winns Horizon 350

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.