BUGÜN…

Yacht - - KÜÇÜK KOYLAR -

Halki’nin Ege ticaret yolundaki değerli rolü, Osmanlı’nın gücünün erimesiyle sona eriyor.

1900’lere gelirken tek geçim kaynağı süngercilik. Fakat o yıllarda 5-6 bin kişilik nüfus adanın çevresindeki süngerleri hızla tüketiyor ve büyük bir sefalet başlıyor. Bunun üzerine Halki halkı kafa kafaya veriyor, tüm dünyayı araştırıyor ve Florida’daki Tarpon Springs kentinin “dünyanın sünger merkezi” olduğunu öğreniyor. Amerika’ya göç ediyorlar. (Halki’nin köyün ortasından Chorio’ya giden ve araba işleyen tek bir caddesi var. Onun adı da Tarpon Springs Bulvarı.)

Bu göç sonrası Halki’nin nüfusu birkaç yüz kişiye kadar düşüyor. Ta ki, 1980’de Yunan hükümeti Halki’yi ‘Barış ve Kardeşlik Adası’ olarak ilan edip, AB fonlarıyla metruk evleri restore etmeye başlayana kadar…

Bugün de, geri gelenlerle birlikte kayıtlı hane sayısı 300’e ancak ulaşmış durumda. Ama ciddi bir turizm hareketliliği var. Restore edilen evlerin çoğunluğu Nissia Holidays gibi merkezi apart otel şirketleri tarafından işletiliyor.

Rengârenk evler de bir başka âlem… Terasından merdivenle denize girilebilen kıyıya sıfır evler bir güzel, yamaçtaki liman manzaralı evler bir başka güzel. Bu evler arasındaki daracık taş sokaklarda gezinmek bile insana büyük keyif veriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.