GEZİP GÖRMEK İÇİN

Yacht - - KÜÇÜK KOYLAR -

Yapacak çok şey yok. Ama “sokaklar dar geliyor, ben her adayı uçtan uca gezerim” diyorsanız, ilk hedef Chorio.

Pondamos’tan tepelere doğru iki saat yürüyerek varılıyor. 400-500 metre yüksekliğinde bir tepenin yamaçlarında Chorio’nun metruk evleri ile 1980’lerde restore edilen Panagia ve Stavros kiliseleri bulunuyor. Biraz daha tırmanınca Rodos’ta ikamet eden Hospitalier Şövalyeleri’nden kalma görkemli Haçlı Kalesi’ne ulaşılıyor. Bu kaleden Rodos ve Karpathos’u izlemek mümkün. Panagia Kilisesi, 15 Ağustos’taki ada festivalinin merkezi.

(Zaten 15 Ağustos’tan itibaren ada nüfusu artış gösteriyor. Önce bu kutlamalar, sonra Vaftizci Yahya anma günleri ve nihayet eylül başında da adadan göç edenlerin gençleri aile buluşması için dünyanın dört bir köşesinden, çoğunluk Florida’dan, adaya geliyor.)

Bir de daha uzak bir yürüyüş için adanın batı tarafındaki dağlarda ziyaret edilebilecek Agios Ioannis Alargas Manastırı var. Bu ismin ne anlama geldiğini sorunca bizim dilimizden düşürmediğimiz “alarga” sözcüğünün Yunanca manasının “uzak” olduğunu öğrendim.

Yani Stafia tepesindeki bu manastırın adı da Uzak Aziz Yohanna (Vaftizci Yahya). Merkeze üç saat yürüme mesafesindeki bu manastırda, Vaftizci Yahya’nın idam edildiği 29 Ağustos’ta hacılar toplanırmış. Avludaki ulu servi ağacının altında sabaha kadar yemek, şarkı ve ‘sousta’ dansı (bir tür halay) varmış. Ayrıca, kayalık yamaçlardaki bu çileli yoldan manastıra yürürken bol bol incir ve dikenli armut (kaktüs meyvesi) toplanabilirmiş.

Keşif ve yürüyüş meraklılarına duyururum. Yürüyüş diyorum. Çünkü Halki’de sahiden araba yok. Eskiden bir taksi varmış. Telefon ile çağırıp “Beni şuraya götür, şu saatte al” filan denirmiş. Ama taksici 2015’te kendini emekli etmiş. Biz gittiğimizde bir adet çok seyrek işleyen minibüs olduğunu işittik, bir kez de gördük. Şoförüne rica ederseniz, taksi gibi Chorio’nun yamaç evlerine kadar hizmet verdiği söyleniyor. Ama bu bir efsane midir, gerçek mi bilemiyorum.

Halki Pondemos Koyu ve denizinin maviliği.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.