DOĞUYA GEÇİŞ DAHA ZOR

Yacht - - DENİZİN ÇAĞRISI -

Gezinizi ne kadar uzatırsanız, sonunda kürkçü dükkânına dönme zamanı geldiğinde, eğer kuzey enlemleri yoluyla Kuzey Avrupa’ya gitmek niyetinde değilsen, mantıken tek rota Azorlar üzerinden.

İlk etap sonu varacağın liman Horta Adası’nın Fayal Limanı. Ralli de Bermuda’dan başlayıp oraya gidiyor. Büyük Havuz’un karşı yakasına geçme zamanınızı ayarlamışsanız, ralliye Bermuda’da katılırsınız. Eğer Karayipler’in kuzeyinde, ABD’de isen en mantıklısı da bu. Ama mevsim geldiğinde Karayip’te isen ve de Bermuda’yı özellikle görmek istemiyorsan, yolu kısaltıp Virgin Adaları’ndan başlayabilirsin. Bu alternatife bakalım.

Atlantik’i doğuya geçiş batıya gidişten zordur. Yazının başında bahsettiğim rüzgâr dairesi burada daha bir önem alır. Şöyle ki; Kuzey Atlantik’teki rüzgârı domine eden Azor Adaları’nın tepesinde oturan (adı üstünde “Azor high”) daimi yüksek basınç alanının Atlantik’in patronu olduğunu biliyoruz. Yelkenli gemilerin devrinde, gemiler kuzeye New Foundland’e çıkar dairenin kuzeyinde batı rüzgârlarını ve Gulfstream’i yakalar, Avrupa’ya dönerdi. Onlar soğuğa ve fırtınalara dayanıklı sert insanlardı.

Modern zamanlarda daha iyi orsa gidebilen, dizel motorla takviyeli yelkenliler daha kestirme bir yol tercih ettiler. Bizim de yaptığımız gibi bazı tekneler Karayip’in kuzeydoğu köşesi, British Virgin Adaları’ndan başlayıp direkt veya daha az kavisli sayılabilecek bir rotayla Bermuda’ya uğramadan Azorlara gidiyor.

Maya Piramitleri

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.